35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଧାନ କ୍ରୟରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ବିରୋଧକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି

Must read

ସମ୍ବଲପୁର: ଗୁରୁବାର ଦିନ ଓଡିଶାରେ ଧାନ କ୍ରୟକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ସମ୍ବଲପୁରର ଟାଉନ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସମ୍ମୁଖରେ ରାତିସାରା ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର ପଶ୍ଚିମ ସହରରେ ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧର ଆୟୋଜନ ପରେ ଦଳ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦକୁ ତୀବ୍ର କରିଥିଲା। ଧାନ କ୍ରୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନିୟମିତତା ହେତୁ ବିଜେଡି ସରକାର ନିଷ୍କ୍ରିୟ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦଳର ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା, ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ପ୍ରଧାନ ପଥନାଇକ, ବରଗଡ ସାଂସଦ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନେତା ସମ୍ବଲପୁର ଟାଉନ ପରିସରରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଶୀତଦିନିଆ ଶୀତଦିନିଆ ସାହସିକତା ପାଇଁ ଏକ ଧର୍ମଘଟ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାରା ଧାନ କ୍ରୟ। ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ଖରିଫ ମାର୍କେଟିଂ ତୁରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ରେକର୍ଡ କ୍ରୟ ଦାବି ସତେ ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ସରକାରଙ୍କୁ ଧାନ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ବହୁ କୃଷକ ଧାନ କ୍ରୟ ସମୟରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପରି ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ।

ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ କମ୍ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଗ୍ରୀମ ଟୋକେନଗୁଡିକର ଅଭାବ ହେତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନାହିଁ। ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯଦିଓ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଜଗିବା ପାଇଁ ମାଣ୍ଡିରେ ନିଦ୍ରାହୀନ ରାତି ବିତାଉଛନ୍ତି, ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ନେଇ କମ୍ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଆମର ବିରୋଧ ଜାରି ରଖିବୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article