35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଓଡିଶା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୋହୂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଭିଯୋଗ

Must read

ଢେଙ୍କାନାଳ: କାମକ୍ଷାନଗରର ଓଡିଶା ଇସ୍ପାତ ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ ଆରଟିଆଇ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଧନକାନାଲର କାମାଖନଗର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାଙ୍କ ବୋହୂଙ୍କୁ ଅଯଥା ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଯିଏ କଲେଜ ସହିତ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଜଡିତ। ଏହା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୋହୂ ଲିପସା ପ୍ରଧାନ ୨୦୧୬-୨୦୧୮ ରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ବେତନ ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ କଲେଜରୁ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଇଟ୍ ଟୁ ଇନଫରମେସନ୍ (ଆରଟିଆଇ) କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଜୟକୁଷ୍ଣା ବେହେରା କାମାଖନଗର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ (ପିଇଓ) ଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ପିଏଚଡି କରୁଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସେ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଛୁଟି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଦରମା ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବେତନ ବିତରଣ ରେଜିଷ୍ଟର ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅବଧିରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ପୁନର୍ବାର ଭର୍ସିଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ତାଙ୍କ ପିଏଚଡି ଅଧ୍ୟୟନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷାଗାରର ନିୟନ୍ତ୍ରକ, ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୟକ୍ରଷ୍ଣା ବେହେରାଙ୍କ ନଭେମ୍ବର ୨୧, ୨୦୧୭ରେ ଆରଟିଆଇ ଆବେଦନ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ଭିଏସର କୁ ଏକ ଚିଠି ଜାରି କରିଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ପଠାନ୍ତୁ | “ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଯେ ଲିପସା ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନର ଅଧ୍ୟାପକ କାମାଖାନଗର ମହାବିଦ୍ୟାଲୟଙ୍କ ପିଏଚଡି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରେକର୍ଡ ଯାଞ୍ଚ ଉପରେ, ୨୦୧୫-୧୬ଏବଂ ୨୦୧୬-୧୭ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ସେପରି କୌଣସି ନାମ ମିଳୁ ନାହିଁ, ”ପରୀକ୍ଷା ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କ ଉତ୍ତର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାର ଏକ କପିସହିତ ଅଛି | “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ପିଏଚଡି କରୁଛନ୍ତି, ଲିପସା ପ୍ରଧାନ ନାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଯେତେବେଳେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଲିପ୍ସା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପିଏଚଡି ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଆରଟିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଜୟକୁରୁନା ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି।

ମୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଧମକ ଦେଉଛି | ମୁଁ ସୁରକ୍ଷା ଚାହୁଁଛି ଯଦି ମୋ ସହ କିଛି ଘଟେ ତେବେ ସେମାନେ (ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାର) ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କାମାଖନଗର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରିନ୍ସପାଲ୍ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ କାରଣ ମୁଁ ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସିଅଫିସ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜଡିତ ନଥିଲି। ମୁଁ ୨୦୧୯ ରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲି, ତେଣୁ ପ୍ରକୃତରେ କ’ଣ ହୋଇଛି ତାହା ମୁଁ ଜାଣି ନାହିଁ | । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଅଭିଯୋଗର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଖୋଜିବି। ” ସେପଟେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାସକ-ବିଜେଡି ଉପରେ ଅଧିକ ଓହ୍ଲାଇଛି। “ସେ (ଲିପ୍ସା) କଲେଜକୁ ଯାଉନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦରମା ପାଉଥିଲେ। ଓଡିଶାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ, ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିୟମ ଅଛି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ନିୟମ ରହିଛି। ଏହା ହେଉଛି ବିଜେଡିର ପ୍ରକୃତ ଚେହେରା, ଲୋକମାନେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ କେଉଁଟି ଠିକ୍ ଏବଂ କେଉଁଟି ଭୁଲ୍ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାର ଚରମ ଅଧିକାର ହେବ ବୋଲି ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଲେଖଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତସିଂହର କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କଲେଜ କୌଣସି ଅଯଥା ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। “ମୋ ବୋହୂ ପିଏଚଡି କରିବା ପାଇଁ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ମୋ ପୁଅର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ହେତୁ ସେ ତାଙ୍କ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିନଥିଲେ। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଭିତ୍ତିରେ ସେ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ କଲେଜରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କ୍ଲାସ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏକ ଇନଭିଜିଲେଟର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ସେ ବେଆଇନ ଢଙ୍ଗରେ ଗୋଟିଏ ପଇସା ମଧ୍ୟ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନରେ ପିଏଚଡି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅଛି ବୋଲି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ମଲ୍ଲିକ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବୋହୂ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ନକଲି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ବୈଧ ଦଲିଲ ପାଖରେ ଅଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article