35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଚାଇନାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ

Must read

ଚୀନ: ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଭାରତ ନିକଟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିଛି। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସମେତ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସରକାର ଏହା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର “ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ” ର ଜବାବରେ ଭାରତ ସରକାର ରାସ୍ତା ଏବଂ ସେତୁ ସମେତ ସୀମା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଚାଇନା, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୪.୫ କିଲୋମିଟର “ଦେ ଫାକ୍ଟୋ ସୀମାର ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ” ଏକ ଗ୍ରାମ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର ଏକ ଘରୋଇ ଇମେଜିଂ କମ୍ପାନୀ ପ୍ଲାନେଟ୍ ଲ୍ୟାବ୍ର ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଏହି ଗାଁ ଉପର ସୁବାନସିରି ଜିଲ୍ଲାର ସାରି ଚୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯାହାକି ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ସେହି ସମାନ ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠାରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ।

ପ୍ଲାନେଟ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ଚିତ୍ରକୁ ତୁଳନା କରି, ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଗତ ୧୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗାଁଟି ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୬, ୨୦୧୯ ଠାରୁ କୌଣସି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟଟି, ନଭେମ୍ବର ୧,୨୦୨୦ ରୁ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା | ଛୋଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ସଂରଚନା ଏବଂ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ଦଶହରା ଧାଡି ସହିତ ଗାଁ | ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗାଁର ସମସ୍ୟାକୁ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମାଧାନ କରି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କହିଛି: ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିକାଶ ଉପରେ ସରକାର ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଅଖଣ୍ଡତା। ” ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନିକଟରେ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଭାରତ ନିକଟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିଛି। ଏଥିରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି, “ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଏଭଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇଛି। ଏହାର ଜବାବରେ ଆମ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା, ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ସମେତ ସୀମା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ସୀମାନ୍ତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ”ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସମେତ ନାଗରିକମାନେ।

ବିକାଶ ସହିତ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ, ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହି ଗାଁର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଉପର ସୁବାନସିରି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ତରଳ ହୋଇଆସୁଛି। ୧୯୫୯ ମସିହାରୁ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହି ଗ୍ରାମଟି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍ ଅଧୀନରେ ରହିଥିଲା। ଫୋର୍ସ ଆନାଲିସିସ୍ ପାଇଁ ବେଲଜିୟମ ଭିତ୍ତିକ ସୁରକ୍ଷା ବିଶ୍ଳେଷକ ସିମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ଗାଁଟି ସହିତ ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଦାବିକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଟ୍ୟାକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରାମଟି “ଭାରତୀୟ ଦାବି ଭିତରେ” ଅନେକ କିଲୋମିଟର ପରି ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ସାମରିକ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ ଆକାରରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ “ଛୋଟ ଉପସ୍ଥିତି” ରହିଛି। ତେଣୁ ଚୀନ୍‌ର ଉପସ୍ଥିତି ଜରୁରୀ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ନୂଆ କଥା ହେଉଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବସାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଗାଁ ନିର୍ମାଣ | ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଦାବିକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏଭଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରୟୋଗ କରୁଥିବା ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଟ୍ୟାକ୍ କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ସମଗ୍ର ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ଦତ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article