32 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଭାରତ ୧୦,୦୬୪ ନୂତନ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (କୋଭିଡ୍ -୧୯) ର ୧୦,୦୬୪ ତାଜା ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ଯାହା ଜୁନ୍ ୧୧, ୨୦୨୦ ପରଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦୈନିକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯାହା ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୨୦୦,୬୦୦ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଛି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୫୨,୫୯୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭାରତର କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ୧୦,୫୮୨,୬୪୭ ରେ ଛିଡା ହୋଇଛି | ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରାୟ ୯୬ ନିୟୁତ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୱାର୍ଲ୍ଡମିଟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାରେ ଖରାପ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ମୋଟ ମାମଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (୧,୯୯୦,୭୫୯), କର୍ଣ୍ଣାଟକ (୯୩୧,୯୯୭), ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (୮୮୫,୯୮୫), କେରଳ (୮୪୭,୮୪୮) ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ (୮୩୦,୭୭୨)।

ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ମୋଟ ୩୮୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସରକାର ଆଜି କହିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୮୦ ଟି ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ଟିକା ସହ ଜଡିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ଵର କରୋନାଭାଇରସ୍ ଅପଡେଟ୍: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୯୬ ନିୟୁତ ଲୋକ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ୬୮,୫୯୩,୩୦୭ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨,୦୪୮,୩୨୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

୨୪,୬୧୫,୧୭୨ ସହିତ ଆମେରିକା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶ ହୋଇ ରହିଛି, ତା’ପରେ ଭାରତ, ବ୍ରାଜିଲ, ରୁଷ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ରହିଛି। ତଥାପି, ଏହା ସମୁଦାୟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାର୍ଟରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି, ତା’ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ, ବ୍ରିଟେନ, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ | କୋବିଡ-୧୯ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୌଡ ଏକ ନୂତନ ମୋଡ଼ ନେଇଛି: ପରିବର୍ତ୍ତନ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଯେତେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁଛି, ବର୍ତ୍ତମାନର ପରୀକ୍ଷା, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟିକାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇପାରିବା ଏକ ପ୍ରକାର ହୋଇପାରେ | । କରୋନାଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ଜେନେଟିକ୍ ବିବିଧ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ରୋଗର ମାତ୍ରା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ କାରଣ ଏହା ନିଜେ ନକଲ କରି ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ରଗତି ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article