30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତ, ଜାପାନ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ସୋମବାର ନର୍ସିଂ, ଶିଳ୍ପ ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, କୃଷି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସେବା ଶିଳ୍ପ ସମେତ ୧୪ ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୁଶଳୀ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଗତିଶୀଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ଏବଂ ଜାପାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସତୋଶୀ ସୁଜୁକି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ପାଇଁ ସହଭାଗିତା ପାଇଁ ଏକ ଢାଞ୍ଚାରେ ସହଯୋଗ ସ୍ମାରକପତ୍ର (ଏମଓସି) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୧୪ ଟି ବର୍ଗର ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଯେଉଁମାନେ ଦକ୍ଷତା ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଜାପାନିଜ ଭାଷା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବେ ସେମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ଏକ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଭିତ୍ତିରେ। ଉଭୟ ପକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟର ବିବରଣୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସୁଗମ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କର ଏକ ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବେ | “ଜାପାନ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ‘ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ’ମାନ୍ୟତା ଦେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଅଧୀନରେ ଜାପାନ ଯାଉଥିବା ଭାରତୀୟ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଜାପାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ନୂତନ କୌଶଳ ହାସଲ କରିବେ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଆଇଟି, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ, ଫାଇନାନ୍ସ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞା ଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମେତ ଅଧିକ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଆଗମନ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ରଚନା ବଦଳିଛି। ଦସ୍ତଖତ ସମାରୋହରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ “ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା” ଦେଇଛନ୍ତି। ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ | ଜାପାନର କୁଶଳୀ ଶ୍ରମ ବଜାରର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋସିହିଡେ ସୁଗା ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଏସଏସଡବ୍ଲୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୁଜୁକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିଭା ଦକ୍ଷ ଏବଂ କୁଶଳୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବ। ଜାପାନରେ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ | ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାପାନକୁ ଆସୁଥିବା ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏହା ଆମର ବନ୍ଧୁତାକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ନେଇଥାଏ। ଚୁକ୍ତିନାମା ଦ୍ଵାରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୧୪ ଟି କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ନର୍ସିଂ ଯତ୍ନ, ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ଶିଳ୍ପ ଯନ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସୂଚନା, ନିର୍ମାଣ, ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଜାହାଜ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଶିଳ୍ପ, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, କୃଷି, ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନ, ଖାଦ୍ୟ ସେବା ଶିଳ୍ପ, ରହଣି, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସଫା କରିବା | କୌଶଳ ବିକାଶରେ ସହଯୋଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ଦ୍ଵାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ରହିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି।୨୦୧୬ମସିହାରେ, ଜାପାନ-ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ମ୍ୟାନୁଫାକଚରିଂ ଏବଂ ଜାପାନିଜ୍ ଏଣ୍ଡୋଡ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ “ଉତ୍ପାଦନ ସ୍କିଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ପ୍ରମୋସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍” ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ସମୁଦାୟ ୧୩ ଟି ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଅଛି | ୨୦୧୭ ରେ, ଦୁଇ ଦେଶ “ବୈଷୟିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ” ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରି ଭାରତୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଜାପାନରେ ଉତ୍ପାଦନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ନିର୍ମାଣ, ବୟନଶିଳ୍ପ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଭାରତ ସହିତ ଜାପାନର ବାଣିଜ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ୧୭.୬୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା | ଜାପାନରୁ ରପ୍ତାନି ମୂଲ୍ୟ ୧୨.୭୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଏବଂ ଆମଦାନୀ ୪.୮୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article