30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଅଟ୍ଟାରୀ-ୱାଗା କ୍ରସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୃତଦେହ ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ।

Must read

ପାକିସ୍ତାନ : ଗୁଜୁରାଟର କୁଚ୍‌ର ଭୁଜ୍‌ର ମିଳିତ ପଚରାଉଚରା କେନ୍ଦ୍ର (ଜେଆଇସି) ରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଚାରିଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଚାରିଟି ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ “ମାନସିକ ରୋଗ” ଏବଂ “ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବିଫଳତା” ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଚାରିଟି ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଟି ଜାମନଗରର ଏକ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ମର୍ଗରେ ପଡ଼ି ରହିଛି। ଚାରିଜଣ ମୃତ୍ୟୁ | * ନଭେମ୍ବର ୪, ୨୦୨୦ ରେ ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର କାଣ୍ଟିଆର ଗାଁର ରିୟାଜ ଫଐଜବାକ୍ସ (୫୦) ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା ପରେ ଭୁଜରେ ଜି କେ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। * ନଭେମ୍ବର ୧୯, ୨୦୨୦ ରେ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ଆଶିକ୍ ଅଲି ସାଦିକ୍ ଅଲି (୪୫) ଙ୍କ କୋଭିଡ -୧୯ ଦୁଇ ଜଣ ସୟଦ ଅବଦୁଲ ରହୀମ (୩୨) ଏବଂ ଆରବ ଛଦ୍ମନାମ ଅରବାସ ମିଶ୍ରିଭାଇ ଜାଟ (୬୦) ଙ୍କ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୧, ୨୦୨୦ ଏବଂ ୧୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲା। ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ମାମଲାରେ, ଜେଆଇସି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକମାନେ “ମାନସିକ ରୋଗ” ରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବାର ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

କୁଚ୍‌ର ସ୍ଥଳ ସୀମାରେ କିମ୍ବା କୁଚ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମାରେ ଭାରତୀୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ପାର ହେବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। କୁଚରେ ଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଭୂମି ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସ୍ଥିର ହୋଇ ଭାରତରେ “ଅଜାଣତରେ” ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା କେତେକ ବନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଛନ୍ତି ତାହା କହିପାରିବେ ନାହିଁ | ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ମାନସିକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି | ଗୁଜୁରାଟରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ (ବିପି) ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ଏକତ୍ର ପ୍ୟାକ୍ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଯିଏ ଜାଣି ନ ପାରି ସୀମା ପାର ହୋଇପାରେ | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ ରାସ୍ତା ହରାଇବା ପରେ ସୀମା ପାର କରିଥାନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ଏକାକୀ; ୨୦୧୫ ରେ ରାପର ନିକଟରେ ନଅ ଜଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଥିଲା | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କିଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଅଜାଣତରେ ଭାରତୀୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଜଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ବିଶେଷକରି ସାର୍ କ୍ରିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ | ଯେଉଁମାନେ ବୈଧ ଭ୍ରମଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବିନା ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ଆକ୍ଟ, ପାସପୋର୍ଟ ନିୟମ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଚାର୍ଜ ଆକର୍ଷିତ କରନ୍ତି |

କୁଚରେ, ଭାରତୀୟ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଯାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକମାନେ ସାଧାରଣତ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍) ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହସ୍ତାନ୍ତର କରନ୍ତି। ଏକ ସୀମାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବାରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ କୁଚରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ନାଗରିକମାନେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା, ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଦ୍ଵାରା ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି। ଏକାଧିକ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ପଚରାଉଚରାକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଅପରାଧ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ପରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ରେ ରଖାଯାଇଥାଏ | ପ୍ରାୟତ ,, ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇଥାନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଟି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିର ନୁହେଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କୌଣସି ଅପରାଧ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇନଥାଏ, କାରଣ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେହି ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିଛନ୍ତି – କିନ୍ତୁ ତୁରନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫେରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି – ଦୁଇ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେ ରଖାଯାଇଛି। ମାନସିକ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଯାହା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ନିଜ ବିଷୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କିମ୍ବା ମୌଖିକ ଭାବରେ, ଯାଞ୍ଚକୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନରେ ବିଳମ୍ବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ବନ୍ଦୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଟିଳତାର ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ତର ଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ | ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଭୁଜ୍ର ସବ-ଡିଭିଜନାଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପଞ୍ଚନାମା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୃତଦେହକୁ ଜାମନଗରର ଜିଜି ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ, କାରଣ ଭୁଜରେ ଥିବା ଜି.କେ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଆଡାନି ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ମେଡିକୋ-ଲିଗାଲ୍ ମାମଲାରେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। । ବନ୍ଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଫୋରେନସିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭିସେରାର ନମୁନା ପଠାଯାଏ, ଯାହାକି ପୁନର୍ବାର କିଛି ସମୟ ନେଇଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ତ ଔପଚାରିକତା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଭୁଜରେ ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ କୁଚ୍ (ପଶ୍ଚିମ) ମୃତ୍ୟୁକୁ ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଲେଖିଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୈଦେ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଅଟେ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥାଏ। ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି ଯାହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଥାଏ। ଯଦି ଇସଲାମାବାଦ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜାତୀୟତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରେ, ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଶବ ଦାବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ନ ଥିବାରୁ ଅଟ୍ଟାରୀ-ୱାଗା କ୍ରସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୃତଦେହ ପାକିସ୍ତାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article