30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ସଂଗଠନ ସଞ୍ଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଜାମିନ ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବହୁ ନାଗରିକ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ତଥା ସଂଗଠନ ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ମୁସଲିମ ପରିଷଦ (ଆଇଏମସି) ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମାନବ ଅଧିକାର ଅଧିକାର ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ଭୁଲ ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରମାଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଜାନୁଆରୀସି୨୨ ରେ ଭଟଙ୍କ ପାଇଁ ଜାମିନ ଶୁଣାଣି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶି ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାୟ ଯୋଗୁଁ ସେ ରାଗିଛନ୍ତି, ଯାହାର “ସମାଜ ପ୍ରତି ବିବେକାନନ୍ଦ ସେବା” ଏବଂ “କ୍ଷମତାକୁ ସତ୍ୟ କହିବା ପାଇଁ ଅଦମ୍ୟ କ୍ଷମତା” ତାଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖିଛି।

“ସଞ୍ଜୀବଙ୍କ ମାମଲା ହେଉଛି ଆମେ ରହୁଥିବା ଦୁ ଖଦ ସମୟର ପ୍ରତିଫଳନ, ଯେଉଁଠାରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯାହା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ବିଧାନ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ତାହା ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୋଧହୁଏ ଅବୈଧ ଶକ୍ତି ଦ୍ଵାରା ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ।” ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଞ୍ଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ପରି ବିବେକ ଥିବା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏପରି ଆହ୍ନ।ନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ଉଚିତ ଯାହା ଆମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ। ଜଣାଶୁଣା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ତଥା ମାନବାଧିକାର ରକ୍ଷା ଆନନ୍ଦ ପାଟୱାର୍ଡ଼ନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୨ ରେ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ବିରୋଧ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିଥିଲେ। ପାଟୱରହାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ନାଗରିକ ସମାଜ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଗଠନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ତଥା ଅଭିନେତା ମଲ୍ଲିକା ସାରାବାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଭଟ୍ଟଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୁହେଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାଂଶ ସମାଲୋଚକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ “ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏଜେଣ୍ଡା” ରହିଛି। “ଯଦି କେହି ସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତି, ଯାହା ଆମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ | ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚଡଉ କରାଯାଇଛି, ମିଥ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି, ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରବ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ସାରାବାଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ମୁସଲିମ ପରିଷଦର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଶିଦ ଅହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଞ୍ଜୀବଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ପରିଚାଳନା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ। ଭଟ୍ଟଙ୍କ ମାମଲା ଏବଂ ସ୍ଵାଧୀନବିଚାରପତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବଧାନରେ ଆଇନକୁ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେଉଁ ବିଚାରପତିମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜେ ରାଜନୈତିକ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article