32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତ କେବଳ ହାତଗଣତି ମିନିଟେରାଲ୍ସ ସହିତ ରହିଯାଇଛି ।

Must read

ଆମେରିକା : ଆମେରିକାର ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ସ୍ଵତେ ଚୀନ୍ ସହିତ ନିବେଶ ଉପରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ସମ୍ପ୍ରତି ବିସ୍ତୃତ ଚୁକ୍ତିନାମା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଖିକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଏପରିକି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାର୍ଟିଙ୍ଗ ସଟ ହେଉଛି ବେଜିଂ ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା। ନଭେମ୍ବରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସହିତ ୧୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିସ୍ତୃତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଏକ ମନ୍ଥର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏହି ତିନିଜଣ ଚୀନ୍ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କର କିଛି ସ୍ତରକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ପରେ ଦେଶମାନେ ନୂତନ ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ନୂତନ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏପରି ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଚାହିଁଛି ଯେଉଁଠାରେ ସୀମା ଉତ୍ତେଜନା ହେତୁ ଚୀନ୍ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ବଦଳରେ କିଛି ମିନିଟେରାଲାଲ୍ ଲାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଦେଶମାନେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କରିଆସୁଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାଗିଦାରୀ ଭାବରେ ଲଗାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

ବାଣିଜ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଗାତାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା, ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଚାଇନାର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାରେ ଭାରତ ଏକ ବିରଳ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଅଟେ। ଲଦାଖ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅଫ୍ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦୃଢ ହୋଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବୃହତ ଦେଶ ତଥା ଜଟିଳ ବିଶ୍ଵମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଯୋଗାଣ ନେଟୱାର୍କର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ଉପାୟ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯିଏକି ଏହିପରି ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ଲକ କିମ୍ବା ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ବାଦ ପଡିବ। ଯେହେତୁ ବିଶ୍ ୨୦୨୦ ର ଅଶାନ୍ତ ବର୍ଷକୁ ଘୋଡାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲା, ୟୁରୋପ ଚୁପଚାପ୍ ଆଗକୁ ବଢି ବେଜିଂ ସହିତ ବିସ୍ତୃତ ଚୁକ୍ତିନାମା ରେ ସ୍ଵାକ୍ଷର କଲା, ପବନକୁ ସତର୍କ କରାଇଲା ଏବଂ ବିଶ୍ଵକୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଯେ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ୟୁରୋପୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ ଆସେ |

ଭୌଗୋଳିକ ପୂର୍ବରୁ | ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୨୬ ଟି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଏବଂ ନିବେଶ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମାନ ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଏହା ଆସୁଥିବା ଜୋ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନାର ନିକଟତର ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ଟ୍ରାନ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭାଗିଦାରୀ (ଟିଆରପି) କୁ ପୁନ ପ୍ରବେଶ କରିବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପେରେସିଭ୍ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଟ୍ରାନ୍ସ ପାସିଫିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ସିପିଟିପିପି) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହା ପ୍ରଥମେ ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମର୍ଥିତ ଥିଲା ୨୦୧୭ ରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିରୁ ଓହରିଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶାସନ। କିନ୍ତୁ ହ୍ ାଇଟ ହାଉସରୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article