32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଭାରତ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ପାଇକ୍ ରେକର୍ଡ କରିଛି ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୧୩,୭୮୮ ନୂତନ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି | ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରଥମ ଥର ୧୫,୦୦୦ତଳକୁ ଖସି ଆସିଛି। ମୋଟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୨.୦୮ ଲକ୍ଷକୁ ଖସି ଆସିଥିବାବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ୧. ୦୨କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି। ରବିବାର ଦିନ ୧୪୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧। ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। କେରଳ ୫,୦୦୫ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ୩୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୩.୦୮୧ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ପ୍ରଥମରେ, ରବିବାର ଦିନ ଦେଶରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ମାମଲାର ୨ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଦୈନିକ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ଗତ ୧୦ ଦିନରୁ ୨୦,୦୦୦ ମାର୍କ ତଳେ ରହିଯାଇଛି | ଭାରତର ଇନକ୍ୟୁଲେସନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ଶେଷରେ ୨.୨୪ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଗ୍ରୁପ୍ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି |

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୪୪୭ ଟି ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣାର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ୨ ଟି ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି। କୋ-ୱିନ୍ ଆପରେ ଥିବା ବୈଷୟିକ ଗ୍ଲିଚ୍ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯୋଗ ହେତୁ ଟିକା ଡ୍ରାଇଭ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଡ୍ରାଇଭ୍କୁ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି, ସୁସ୍ଥ ଭାରତ ପାଇଁ ଟିକା ମାର୍ଗ – ଏଠାରେ ପଢ ନ୍ତୁ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବରରେ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଧୂମପାନକାରୀ ଏବଂ ଶାକାହାରୀମାନେ କମ୍ ସେରୋପୋଜିଟିଭିଟି ହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ରହିପାରେ। ଇଣ୍ଡିଆ ତିନି କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୩,୦୦୬ଅଧିବେଶନ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ୧୦୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭାରତର ଦୁଇଟି ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା, କୋଭାକ୍ସିନ କିମ୍ବା କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨୮ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମାନ ଟୀକାକରଣର ଦୁଇଟି ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବ୍ରେକ୍ ଅପ୍ ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ପୁଣେର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ଟିକା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ କୋଭାକ୍ସିନ୍ “ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ସମେତ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ମୋଡ୍ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନ ସାଇଟ୍ ଦୁଇଟି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବ | ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ସମୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୪ ଟି ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣାର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ସାଂଘାତିକ ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ମସିହା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି ମହାମାରୀ ଭାରତରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୫.୪୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାଖାପାଖି ୧.୫୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସର୍ବାଧିକ ଦୈନିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article