33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଷ୍ଟକ୍ ପାଇଁ ଆଶାବାଦୀତା ବଞ୍ଚେ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୪/୧,କିଛି ବିଶ୍ଳେଷକ ୨୦୨୦ ରେ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବୃହତ କ୍ୟାପ୍ ଷ୍ଟକ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହେଉଛନ୍ତି | ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ, ଅତି କମରେ ଚାରିଟି ଦଲାଲ ଡିଭିର ଲାବୋରେଟୋରୀ ଲିମିଟେଡର ସେୟାରରେ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି – ସକ୍ରିୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଉପାଦାନର ଅନ୍ୟତମ ଉତ୍ପାଦକ – ଜେଫେରୀ ଇଣ୍ଡିଆ ପିଭିର ଆନୁମାନିକ ପ୍ରାୟ ୨୦% ଲାଭ ସହିତ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଦ୍ଵାରା ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବୁଲିସ୍ ହୋଇଛି | ଚୀନ୍ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରୁଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀର କ୍ଷମତା-ବିସ୍ତାର ଯୋଜନା ଏବଂ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନାରୁ ଏହି ଆଶାବାଦୀତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ଡାଇରେକ୍ଟ ଡଟ୍ କମ୍ ର ବିଶ୍ଳେଷକ ସିଦ୍ଧନ୍ତ ଖଣ୍ଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୁଞ୍ଜି ଅନୁଶାସନ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଅନ୍ୟତମ ଚିହ୍ନ ଅଟେ। “ଡିଭି’ର ପୁଞ୍ଜି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ହାତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଆଦେଶ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ” ନଭେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ କମ୍ପାନୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ତ୍ରୟମାସିକ ଆୟ ଆକଳନକୁ ଶୀର୍ଷରେ ରଖିଛି। ଡିଭିଏସ୍ ଭାରତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡା ନିକଟରେ ଏକ ଉତ୍ପାଦନ ସୁବିଧା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବୋଲି ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସରେ ଏକ ବିନିମୟରେ ଏହା କହିଛି।

ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଡିଭିଙ୍କ ଷ୍ଟକ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ହାରାହାରି ୧୨ ମାସର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଗତ ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୪ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ଇଣ୍ଡିଆ ହେଲଥ କେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ୧୦ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୃଦ୍ଧି | ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଶୋ ଦ୍ୱାରା ସଂକଳିତ ତଥ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟକ୍ରେ ୧୭ ଟି କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟାୟନ, ଦୁଇଟି ହୋଲ୍ଡ ଏବଂ ତିନୋଟି ବିକ୍ରୟ ସୁପାରିଶ ରହିଛି | ମୁମ୍ବାଇର ମୋତିଲାଲ ଓସୱାଲ ଫାଇନାନସିଆଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ଲିମିଟେଡର ବିଶ୍ଳେଷକ ତୁଷାର ମନୁଦନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଷ୍ଟକ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହାର ଗତି ବଢାଇପାରେ। ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ନୂତନ କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସେମାନଙ୍କର ଭଲ ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ଅଛି। ” ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଜମ୍ପ ତଥାପି, ଆଗାମୀ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅଗ୍ରୀମ ପ୍ରାୟ ୨୦% ରେ କ୍ୟାପ୍ ହୋଇଛି, ଏପରିକି ବହୁ ବୁଲିସ୍ ଆନାଲିଷ୍ଟଙ୍କ ଆକଳନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଧାର ୧୨କରି |୨୦୨୦ ରେ ଷ୍ଟକ୍ ର ୧୦୮% ବୃଦ୍ଧି ତୁଳନାରେ ଏହା କ୍ଷୁଦ୍ର ଅଟେ, ଯାହା ଲାଭର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲା ​​|

ଏହାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟବୋଧ | ଡିଭିଙ୍କ ଷ୍ଟକ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ୧୨ ମାସର ଅଗ୍ରଗତିର ପ୍ରାୟ ୪୫ ଗୁଣରେ କାରବାର କରୁଛି, ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ହାରାହାରି ୨୬.୬ ତୁଳନାରେ, ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଶୋ ଦ୍ୱାରା ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁନର୍ବାର ଏକ ବିପଦ ହେଉଛି ନିୟାମକ ଯାଞ୍ଚ | ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ୨୦୨୦ ରେ ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ଯାଞ୍ଚରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା କହିଛି, ଯେହେତୁ ଟୀକା ରୋଲଆଉଟ ମହାମାରୀ ବିଜେତାମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବା ସେକ୍ଟରରେ ଘୁରିବୁଲୁଛି, ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଡିଭିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କାମ କରୁଥିବା କେତେକ ଟ୍ରେଣ୍ଡକୁ ଦେଖନ୍ତି | ମୁମ୍ବାଇର ଜେଫେରୀର ବିଶ୍ଳେଷକ ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା ଜାନୁୟାରୀ ୫ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ନୋଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଡିଭି, ଯଦିଓ ମହଙ୍ଗା, ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଟେଲୱିଣ୍ଡରୁ ଲାଭ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।” ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ରପ୍ତାନିକାରୀମାନେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଆମେରିକାର ବଜାରର ଅଂଶ ବଢାଉଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଡିଭି ରପ୍ତାନୀର ପ୍ରାୟ 90% ରାଜସ୍ୱ ପାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article