30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତରେ ବିଟକଏନ୍ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗାଇଡ୍ |

Must read

ବିଟକଏନ୍ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା, କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ମୂଲ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି | ବିଟକଏନ୍ ର ମୂଲ୍ୟ ୪୦,୦୦୦ ଡଲାର୍ (ପ୍ରାୟ ୨୯.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ତଥାପି ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥିର ରହିଛି, ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ ରେ, ଆମେ ଦେଖିଛୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ବିଟକଏନ୍ ଏହାର ସବୁଠୁ ବଡ ଖସିବାରେ 26 ପ୍ରତିଶତ ଖସିଛି। ଯଦିଓ ବିଟକଏନ୍ ଏକ ବଡ଼ ବିନିଯୋଗ ପରି ମନେହୁଏ, ଆପଣ ବୁଡ଼ ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଅଭିଜ୍ ନିବେଶକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଜାଣନ୍ତି ସେମାନେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହା ବହୁତ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ |

ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଆପଣ ଏହି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଖୋଜି ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଟକଏନ୍ ରେ ବିନିଯୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଇନଗତ ଏବଂ ଟିକସ ପ୍ରଭାବ ବୁଝିପାରିବେ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଆମେ ଯାହା ଶିଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବିଟକଏନ୍ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା | ମୁଁ କିପରି ଭାରତରେ ବିଟକଏନ୍ କିଣି ପାରିବି? ଭାରତରେ, ଆପଣ ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରୁ ବିଇକଏନ୍ କିଣିପାରିବେ ଯେପରିକି ଇତ୍ୟାଦି |ହେଉଛି ଏକ ଭାରତୀୟ ଭିତ୍ତିକ ବିନିମୟ | ଏହି ପରି ଅନଲାଇନ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଟକଏନ୍ କିଣିବା, ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ଧାରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ |

ଲୋକାଲ୍ ବିଟକଏନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ବିଟକଏନ୍ କାରବାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ – କାରବାରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଏସ୍କ୍ରୋ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବହାର କରେ | ସାଧାରଣତ ଏକ ବିନିମୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ, ଯାହା ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ବିଟକଏନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୱାଲେଟକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ – ସେଠାରେ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଅଛି ଯାହା ଏଥିପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ଏବଂ ଏହା ବିନା କଥାରେ ଚାଲିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଏହାକୁ କହିବା – ଅନଲାଇନ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାବେଳେ, ଦୁଇ-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଦୃଢପାସୱାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଭ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article