33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସ୍ଵାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଗୌରବକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖାଇଲେ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୧୪/୧, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏକି ବିଶ୍ୱକୁ “ଉଚ୍ଚ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଗୌରବ” କୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କର ୧୫୮ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଵାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ମେମୋରିଆଲ ଲେକ୍ଚରକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜେଏନୟୁ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବାର୍ଷିକ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା |

ଏହାସହ “ସ୍ଵାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ଏକାଡେମିକ୍ / ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ” ପାଇଁ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଡୋଭାଲ କହିଛନ୍ତି: “ବ୍ରିଟିଶ ଉପନିବେଶ ଶକ୍ତି ଏହାର ଶିଖରରେ ଥିଲା ଏବଂ ଦେଶ ରାଜନୈତିକ ଅଧୀନରେ, ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦରିଦ୍ର, ସାମାଜିକ ଭାବେ ବିଖଣ୍ଡିତ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଲୋକମାନେ ଚୁପ୍ ରହିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କୌଣସି ସମ୍ବଳ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସମର୍ଥକ ନଥିବା ଯୁବକ ଭାବରେ ସେ (ସ୍ଵାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ) ଶୋଇଥିବା ଭାରତକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ … ସେ ଭାରତର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅତୀତ ତଥା ଶକ୍ତିରୁ ଶକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ଡୋଭାଲ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ “ମହାନ ହିନ୍ଦୁ ମିଶନାରୀ” ବୋଲି କହିଥିଲେ।

: “ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ହିନ୍ଦୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଐଇତିହ୍ୟକୁ ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଧାନ, ସାଧନା ଏବଂ ଯୋଗ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରୁ ଅନେକ କଥା ଶିଖିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଐତିହ୍ୟ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଡୋଭାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ସମାଜର ଏକତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ଅବନତିର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହେଉଛି ଏହାର “ସାମାଜିକ ବିଖଣ୍ଡନ, ଜାତି ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଆତ୍ମ-କେନ୍ଦ୍ରିକ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ”।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article