33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ପଚରା ଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୧୩/୧, ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ରେ ଭାରତରେ କୋବିଡ୧୯ ଟିକା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସାରା ଦେଶରେ ୧୬୦ ଟି ଅଧିବେଶନରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ ଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା (ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସପିଟାଲ) ସୋମବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସରକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଗୁଳି ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛି ।- ଯେତେବେଳେ ବି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ, ଡିଜିସି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି / ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଏ। ତେଣୁ, ଟିକା ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଗତି କରିଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଆଦ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଇଚ୍ଛାଧୀନ | ଯଦିଓ, ଯଦି ଆମେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସକୁ ନିରାପଦରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁ, ତେବେ ଆମେ ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ | ଟୀକାକରଣ ବହୁ ପରିମାଣରେ କରାଯିବ କି? ଏ-ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଦେଶ ତଥା ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ କୋମର୍ବିଡିଟି ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ |

କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକା ଦିଆଯିବ? ଉ- ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଭାରତ କିମ୍ବା ଓଡିଶାରେ କେଉଁ ଟିକା ଦିଆଯିବ? ଉ- ଆମର ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଉପଲବ୍ଧ ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଟିକା ଭାରତରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ସମାନ ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ପୁଣି ୨୮ ଦିନ ପରେ ଦିଆଯିବ | ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟିକା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କି? ଉ- ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କରେ କେତେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଗଠନ ହୋଇଛି ତାହା ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର। ତେଣୁ, ସେମାନେ ଟିକା ମଧ୍ୟ ନେବା ଉଚିତ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ କୋବିଡ-୧୯ (ନିଶ୍ଚିତ କିମ୍ବା ସନ୍ଦେହଜନକ) ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇପାରିବ କି? ଉ- ସକ୍ରିୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକା ଦେବା ଅନୁଚିତ। କାରଣ, ଟୀକାକରଣକାରୀ ଜୀବାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେଣୁ, ସୁସ୍ଥ ହେବାର ୧୪ ଦିନ ପରେ ସକରାତ୍ମକ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ |

ଭାରତରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଟିକା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ପରି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ କି? ଉ- ହଁ | ଭାରତରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଟିକା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଯେକୌଣସି ଟିକା ଭଳି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ | ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ଆମର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଛି କି? ଏ-ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ, ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେଟରେ ଟିକାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଛି। ପଞ୍ଜୀକରଣ ବିନା ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରିବ କି? କୁ ରେ ପଞ୍ଜିଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପଞ୍ଜିଜୀକରଣ ପରେ ହିଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କି ସେମାନଙ୍କ ପ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରରେ ପାଇବେ | ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆଧାର, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍, ବିଧାୟକ, ସାଂସଦ ପରିଚୟ ପତ୍ର, କାର୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅଧିବେଶନ ସାଇଟକୁ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସମୟରେ କେଉଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍? ଉ- ଟୀକାକରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article