33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ପିଭିଟି ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଫିସ୍ ସ୍ଲାବ୍ ଅଛି |

Must read

କଟକ:ତା,୧୧/୧, କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ପରଦା ଉଠାଇବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ। ଯଦିଓ ଓଡିଶାର ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଫି ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ଅନେକ ପିତାମାତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ରାସ କରାଯିବ। ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଓଡିଶା ସରକାର ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଶାସନିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପରେ ଏଚସିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଫିସ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସ୍ଲାବ୍ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି | ବାର୍ଷିକ୬,୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ଯଦି ବିଦ୍ୟାଳୟ / ଗୁଡିକ ବାର୍ଷିକ ୬,,୦୦୦ ରୁ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଫି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ | ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୪,୦୦୦-୪୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୪୮,,୦୦୦-୭୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ହେଉଛି। ବାର୍ଷିକ ୭୨,୦୦୦ ରୁ ୧,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଚାର୍ଜ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ କମିଟି ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ବାର୍ଷିକ ୧.୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ | ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ୩୦% ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କମିଟି ମଧ୍ୟ ସୁପାରିଶ କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article