33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସିଏମ୍ ନବୀନ ଧନୀ, ତୁଷାରକାନ୍ତୀ ଗରିବ, ନାବା ୮୦ ଟି ଯାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି .

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା ,୧୧/୧,ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବା ଦାସ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାର (ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ୍) ସମେତ ୮୦ ଟି ଗାଡି କିଣିଛନ୍ତି। ଦାଶ ୨୦୧୮ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୮୦ଟି ନୂଆ ଗାଡି କିଣିଛନ୍ତି। ଏହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିବୃତ୍ତିରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯାହା ରବିବାର ଦିନ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଥିଲା। ଚିଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଅଟନ୍ତି। ୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବାବେଳେ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନିତ ବେହେରା ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୩୨,୩୩,୪୭୧,ଟଙ୍କା ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ତାଙ୍କର ୮୦ ଗାଡି ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନ | ୨.୮୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ‘୧୯୮୦ ମଡେଲ ଆମ୍ବାସାଡୋର କାର ସମେତ ୬୪,୯୮,୧୯,୭୬୪ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮,୯୦୫ ଟଙ୍କା ହେବ। ସାତୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୧୩.୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ନଗଦ ଜମା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦିଲ୍ଲୀ ଜାନପାଥ ଶାଖାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧.୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ ଜମା ରହିଛି।

ନବୀନଙ୍କ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଜମି ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଫରିଦାବାଦରେ ତାଙ୍କ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଅବତରଣ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୦.୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବାସଭବନ ନବୀନ ନିୱାସଙ୍କ ୨/୩ ଅଂଶ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କର ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚଳନଶୀଳ ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବାବେଳେ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା ଏବଂ କ୍ୟାପଟେନ ଦିବ୍ୟାଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ଯଥାକ୍ରମେ ୮ କୋଟି ଏବଂ୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବା ଦାସଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ୩୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ରାଜନୀତିରେ ଇନ୍ଧନ ଦେଇଛି। ବିରୋଧୀଦଳ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଶାସକ ବିଜେଡି ଉପରେ ସାଲଭୋ ଗୁଳି ଚଳାଇ ରିପୋର୍ଟର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। ତେବେ ବିଜେଡି କହିଛି ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦାଖଲ କରୁଛନ୍ତି।

“ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଆମର ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛୁ। ଆମେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାମାଣିକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛୁ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲୁ | ତେଣୁ ଲୁଚାଇବାକୁ କିଛି ନାହିଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଜମା କରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି। “ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହାକି ସେମାନେ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷର ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକାର ଏକ ତୁଳନାତ୍ମକ ବିବରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଦ୍ୱିତୀୟତ , ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ରୋଜଗାରର ଉତ୍ସ ଘୋଷଣା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି କିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ବୁ ଝାଇବାଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଚିବ ପ୍ରୀତିରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ କୌଣସି ନେତା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଦେଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି। “ମୋ ସମେତ କୌଣସି ନେତା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକା କେବଳ ଆଖି ଧୋଇବା ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ବହନ କରେ ନାହିଁ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁରେଶ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article