35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ନ୍ୟାସନାଲ ଜାଲ୍ ଜିଭାନ୍ ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ୩.୦୪ କୋଟି ନୂତନ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୯/୧: ସରକାରଙ୍କ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜଲ୍ ଜୀଭାନ୍ ମିଶନ୍ର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ରତନଲାଲ କାଟାରିଆ। ମିଶନ୍ର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ବିଭାଗ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଭାରତ ଲାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀ କାଟାରିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୩.୨୩ କୋଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାର (ମୋଟ ୧୮.୯୩) କୋଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ) ଟ୍ୟାପ୍ ୱାଟର ସଂଯୋଗ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେବଳ ୧ ବର୍ଷର ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ମିଶନ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ୩.୦୪କୋଟି ନୂତନ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଜାଲ୍ ଜୀଭାନ୍ ମିଶନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାରକୁ ପାଇପ୍ ଜଳ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ତଥାପି ହାସଲ ଯୋଗ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛି – ‘କେହି ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି’ | ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଆ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯାହାକି ୧୦୦% ପାଇପ୍ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୭ ଟି ଜିଲ୍ଲା, ୪୫୮ ଟି ବ୍ଲକ, ୩୩,୫୧୬ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ, ୬୬,୨୧୦ ଟି ଗ୍ରାମ ‘ହରଜାର’ ହାସଲ କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଭାରତର ୨୭ ତମ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ତୃତୀୟ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ହରିୟାଣାରେ |

ଏହି ସଫଳତାକୁ ସେ ମୁଖ୍ୟତ ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ, ପାନିସାମାଇଟିସ୍, ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା, ପୁଡୁଚେରୀର ୧୦୦% କଭରେଜ୍ ହାସଲ କରିବାକୁ ନିକଟତର | କଭରେଜ ବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ଅଗ୍ରଗତି କରିଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି – ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଆଗାମୀ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ପାଇଁ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ୨ଟି ରାଜ୍ୟ (ବିହାର, ତେଲେଙ୍ଗାନା) ଏବଂ ୨ ଟିଟି (ପୁଡୁଚେରୀ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର)୧୦୦% କଭରେଜ୍ ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ସର୍ବଶେଷ ତଥା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସାର୍ବଜନୀନ ଡୋମେନରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଅଗ୍ରଗତି | ଶ୍ରୀ କାଟରିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାରକୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜାତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଧର୍ମ, ଜାତି କିମ୍ବା ରଙ୍ଗ ପ୍ରତି କୌଣସି ଭେଦଭାବ କିମ୍ବା ପକ୍ଷପାତ ନକରି ଜଳ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଜଳ ହେଉଛି ଜୀବନର ଏଲିକ୍ସିର ଏବଂ ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଗାଁର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଘରୋଇ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାକୁ କିଛି ଦୂର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ | “ ଜଲ୍ ଜୀଭାନ୍ ମିଶନ୍ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରୁଛି ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଜଳ ଯୋଜନା ଏବଂ ଗ୍ରାମ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ କମିଟି / ପାନିସାମାଇଟିସ୍ ରେ ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି | ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଫିଲ୍ଡ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମରେ ୫ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ସଂଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article