33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ସମୟଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୯/୧,ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ସମୟଠାରୁ ଶୀଘ୍ର। ଏହି ମାସରେ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଡିଏ ଗତ ବର୍ଷ ଅଟକି ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ହାର ୧୭ % ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛ

ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ତଥାପି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଦେଶର ଉନ୍ନତିମୂଳକ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଗେଇ ନେଇପାରେ। ତେବେ ଏ ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏକ ନିଶ୍ଚିତକରଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଥରେ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୬୫ ଲକ୍ଷ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ହେବ।

ଏହି ସମୟରେ, ସମସ୍ତ ସେବା କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷତିପୂରଣ’ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ଯଦି ସେମାନେ ସେବା କରିବା ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଇନରେ ଅକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ଅକ୍ଷମତା ସତ୍ତ୍ େ ସେବାରେ ରହିଥା’ନ୍ତି। ସମାନ ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ବିଶେଷ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ, ବିଶେଷ କରି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥାଏ। ଚାକିରି ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତଥା ଶତ୍ରୁ କିମ୍ବା କଠିନ କାର୍ଯ୍ୟ – ପରିବେଶ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ମାମଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article