35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ନିୟମକୁ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୯/୧, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ସମେତ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଯେହେତୁ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ନାହିଁ, ଏହି ନିୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ନୂତନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶା ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ। ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ନିୟମ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପରିଚାଳନାକୁ ଉନ୍ନତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସେବା-ପୂଜା ଏବଂ ନାଇଟିସ୍ ସମେତ ମନ୍ଦିରର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ ଏବଂ କ୍ଷମତା ଦିଆଯିବ। ଏହି କମିଟି ପରିସର ବାହାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ସମେତ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କରିବ। ବଜେଟ୍, ଅଡିଟ୍ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଦିନିକିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରଶାସକ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ | ଆଇନ, ମନ୍ଦିର ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଅନଧିକୃତ ଦଖଲକାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଇନ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ

ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ସମାନ ଧାଡିରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିକଟରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା, ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଏବଂ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଇନଫ୍ରଣ୍ଟ ଆଲୋକିତ କରିଥିଲେ। ପୁରୀ ଏବଂ ଜଜପୁରରେ ନୂତନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଉଭୟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ L&T କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article