33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କୋଇଲା ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Must read

ତାଳଚେର:,ତା,୯/୧,ମହାମାରୀ ପରେ ଶୁଖିଲା ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଅଧିକ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ମହାନାଡିରେ ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ (ସିଆଇଏଲ୍) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମୋଦ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି। କୋଲଫିଲ୍ଡସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ , ତାଲଚର କୋଇଲାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଖଣି ଏବଂ କୋଇଲା ନିର୍ବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିଛି | ଦେଶର ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି, ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କୋଇଲା ଭାରତ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଦେଶର ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଲି ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ଶିଳ୍ପ ପୋଷ୍ଟ କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କୋଇଲା ଚାହିଦା ବଢୁଛି। ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ହଠାତ୍ କୋଇଲା ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଲା,

ଯାହା ସହାୟକ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମନ୍ଥର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭାରସାମ୍ୟ ହଟାଇବା ଏବଂ କୋଇଲା ପରିବହନ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଜବୁତ କରିବା ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬୫୦ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଉତ୍ପାଦନ, ପଠାଇବା ଏବଂ ଭାର ଅପସାରଣର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ପାରାମିଟରରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସେ କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ଆର୍ଥିକ ତ୍ର ତ୍ରୟମାସିକ ସୁଦ୍ଧା ୪୦୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା, ଯାହାର ଓଡିଶା ଭିତ୍ତିକ ଏମସିଏଲ୍ର ୧୦୧.୮ନିୟୁତ ଟନ୍ ଅବଦାନ ରହିଛି। ଏମସିଏଲରେ ପ୍ରଥମ ମାଇଲ କନେକ୍ଟିଭିଟି (ଏଫଏମସି) ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶବିଶେଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ କୋଇଲା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାରଖାନା (ସିଏଚପି) ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି,

“ଏମସିଏଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଚ୍ୟାଲେ ଆଗରେ ଅଛି। ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୨୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଇଲା ହସ୍ତାନ୍ତର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ ୧୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ ହେବ | ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍-କମ-ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପି.କେ ସିହ୍ନା, ଓପି ସିଂ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ବୈଷଷୟିକ / ଅପରେସନ୍ସ) ଏବଂ କେହଭ ରାଓ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ପର୍ସନାଲ), ଏମସିଏଲ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭୁବାନେଶ୍ୱରୀ ଓସିପି, ଲିଙ୍ଗରାଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସିଲୋ, ଭାରତପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ତାଲଚର କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରର ହିଙ୍ଗୁଲା ଅଞ୍ଚଳରେ କୋଇଲା ଖଣି ଏବଂ ପଠାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ନେତାଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏମସିଏଲ୍ ରେ ଥିବା ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ଗଠନମୂଳକ ଭୂମିକା ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article