33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡିଶାର ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୯/୧, ଓଡିଶାର ସମୃଦ୍ଧ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଓଡିଶା ମିନେରାଲ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରେସନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ସହିତ ମିନେରାଲ୍ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରେସନ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। , ଏବଂ ଭିନେଲ କୃଷ୍ଣ, ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୁରୁବାର | ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟରେ ବକ୍ସାଇଟ୍, ଚିନାକ୍ଲେ, କ୍ରୋମାଇଟ୍, କୋଇଲା, ଡୋଲୋମାଇଟ୍, ଫାୟାରକ୍ଲେ, ଗ୍ରାଫାଇଟ୍, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଲୁହାପଥର, ଚୂନ ପଥର, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଖଣି, ଖଣିଜ ବାଲି, ନିକେଲ୍ ଖଣି, ପିରୋଫାଇଲାଇଟ୍ ଏବଂ କ୍ୱାର୍ଟଜ୍ ରହିଛି। କ୍ରୋମାଇଟ୍, ଗ୍ରାଫାଇଟ୍, ବକ୍ସାଇଟ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଖଣି, ଲୁହାପଥର, ସିଲିମାନାଇଟ୍, କ୍ୱାର୍ଟଜାଇଟ୍, ପାଇରକ୍ସେନାଇଟ୍ ଏବଂ ଡୋଲୋମାଇଟ୍ ଉତ୍ପାଦକ ହେଉଛି ଓଡିଶା।

ରାଜ୍ୟ ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ସ ରୁବି ଏବଂ ପଲିଥିନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଧାତୁର ଆୟୋଜନ କରେ | ଏହା ଦେଶର ୯୫% କ୍ରୋମାଇଟ୍, ୯୨% ନିକେଲ୍ ଖଣି, ୬୯% କୋବାଲ୍ଟ ଖଣି, ୫୫% ବକ୍ସାଇଟ୍, ୫୧% ଟାଇଟାନିଫେରସ୍ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟାଇଟ୍, ୪୦% ଚୂନ ପଥର, ୩୬% ପିରୋଫାଇଲାଇଟ୍, ୩୩% ଲୁହାପଥର (ହେମାଟାଇଟ୍), ୨୬% ସିଲିମାନାଇଟ୍, ୨୫% ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫାୟାରକ୍ଲେ ଏବଂ ଗାର୍ନେଟ୍, ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଇଲା ଏବଂ ଜିର୍କନ୍ ଏବଂ ୨୦% ଭାନାଡିୟମ୍ ଖଣି ଉତ୍ସ | ୪୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟର ଏକ ଅପରିପକ୍ୱ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ, ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ, କୁ ଖଣିଜ ଏକରଗୁଡିକର ବିସ୍ତୃତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ତଥା ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଏକ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ସହିତ ଭୂତତ୍ତ୍ୱିକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ଏକୀକୃତ ଖଣିଜ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି |

ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସରକାର, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ | ରାଜ୍ୟରେ ଖଣିଜ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଖଣିଜ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ବୈଜ୍ଞାଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରର ସମ୍ଭାବନା ହାସଲ ହେବ। ଡକ୍ଟର ରଞ୍ଜିତ ରଥ, ସିଏମଡି, ଏମସିଏଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ OMECL ସହିତ ହାତ ମିଳାଇ ରାଜ୍ୟର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ, ଯାହା ଗ୍ରୀନଫିଲ୍ଡରେ ନିଲାମ ପାଇଁ ଅଧିକ ବ୍ଲକ ଚିହ୍ନଟ କରିବ। ବ୍ରାଉନଫିଲ୍ଡ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article