33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖୋଲିବାକୁ ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ପଟ୍ଟନାୟକ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୯/୧, ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା (ଏସଏମଇ) ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ (ଡିଏଚଏ) ସଚିବ ସସ୍ୱତ ମିଶ୍ର ଜାନୁଆରୀରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଆଯାଉ | ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ଦାଶ ଏବଂ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁ ଦିଗ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିବା ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଲା ପକାଯିବା ପରଠାରୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଆଠ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ପୁନ ଖୋଲାଯାଇଥିବାବେଳେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ୯ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ସରକାର ଏବଂ କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଡ୍ୟାସ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ପରିବର୍ତ୍ତେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଜାନୁଆରୀରେ ପୁନ ଖୋଲିବ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦ ଦିନ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ଦୁଇମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପର୍ବ ଛୁଟିଦିନକୁ ବାଦ ଦେଇ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପ୍ରାୟ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ୧୦ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବେ, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ପରିମଳ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛି। ଡିଏଚଏ ସଚିବ ମିଶ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀରେ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଶାରୀରିକ ମୋଡରେ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ନହେବା ଏବଂ ସିଲାବସ୍ ସମାପ୍ତ ନକରି ପରୀକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ବିଭାଗ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ତିମ ସେମିଷ୍ଟାର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପୁନ ଖୋଲାଗଲେ କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସିଲାବସ୍ ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ବିଭାଗ ଆଶା କରିଛି ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article