33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଉପରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ।

Must read

କଟକ:,ତା,୯/୧, ଜିଲ୍ଲାରେ ସମ୍ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ‘ରାଜନୈତିକ ହତ୍ୟା’ ପରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ନେତାମାନେ ଶାସକ-ବିଜେଡି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଉପରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ କରି ମହଙ୍ଗା ବିଧାୟକ ତଥା ଓଡିଶା ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମହଙ୍ଗା ଡବଲ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଏଫଆଇଆର ନାମରେ ନାମିତ ୧୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯିଏ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ବିରୋଧକୁ ଜୋରଦାର କରି ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଏସପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଆଜି ରାଜ୍ୟ ସହ-ଇନଚାର୍ଜ ବିଜୟ ପାଲ ସିଂ ତୋମାର, ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି, ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ସାରଙ୍ଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଦଳ କର୍ମୀ ଡିଜି ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରାଉ କରିବା ପାଇଁ କଟକ ଠାରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା। “ଆଲୋଚନା ଫଳପ୍ରଦ ନଥିଲା। ଆମେ ଏଫଆଇଆରରେ ନାମିତ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଡିଜିପି ତାଙ୍କର ଅସହାୟତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଆପରାଜିତା ସାରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି। “ଆମେ ଏକ ଶିଶୁ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲୁ ଯିଏ ଅଙ୍ଗ ବାଣିଜ୍ୟର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ।

ଆଉ ଏବେ, ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ କହିଥିବାରୁ ଜଣେ ବିଜେପି ନେତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦିନରାତି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ | ଘୃଣ୍ୟ ଅପରାଧର ସମସ୍ତ ଘଟଣାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆମେ ଆଜି ଡିଜିପିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ପଚାରିଛୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖାକି ଉପରେ କାହିଁକି ବ୍ଲଟ୍ ଅଛି? ପୋଲିସ କାହିଁକି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଢାଲ କରୁଛି? ଏହା ଓଡିଶା ପୋଲିସ ନା ବିଜେଡିର ପୋଲିସ? ” ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଉପ-ସଭାପତି ପ୍ରଭାତୀ ପ୍ୟାରିଦାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ସାରିଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନବୀନ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି। ବିଜେପି ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ କିପରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। “ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପଛରେ ଦିବ୍ୟାସିଂହ ବାବୁ କିଛି ନାମ ନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ଶବ୍ଦଗୁଡିକ ମରିବା ଘୋଷଣା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଅନୁସନ୍ଧାନ ସେହି ଦିଗରେ ଗତି କରୁନାହିଁ ବୋଲି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି ମିଶ୍ର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପ-ସଭାପତି ଜୟ ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବସିଥିବା ବିଜେଡି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଓପିସିସି ମୁଖ୍ୟ ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଟିମ୍ ଆଜି ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ନରୁଟାଙ୍ଗା ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିଲେ। ମୃତ ପୋଲିସ ଜାଣିଶୁଣି ଯାଞ୍ଚରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ। ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଧମକ ପତ୍ର ଉଠାଇବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯାଇଛି ବୋଲି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ପିସିସି ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ସେହି ଦୁଖଦ ଦିନରେ ପୂର୍ବତନ ମହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କୁଲାମାନି ନିଜ ବାଇକ୍ରେ ଦିବ୍ୟାସିଂହଙ୍କ ସହ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ କଟକ ମାଙ୍ଗାର ଜାନକୋଟି ନିକଟରେ କିଛି ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ ସେମାନଙ୍କୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। କଟକସ୍ଥିତ ଏସସିବି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୁଲାମାନିଙ୍କୁ ମହାଙ୍ଗା ରେ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକ ପୋଲିସ (ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ) ଏହି ଘଟଣାରେ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। “ଡିଜିପି ଆମକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯାଞ୍ଚ ୧୦ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଣେ ଡିଜି ର୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଓଡିଶା ଡିଜିପି ଅଭୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article