33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ସହର ଯୋଜନା ଯୋଜନା

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୮/୧, ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ବିଡିଏ) ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଟାଉନ୍ ପ୍ଲାନିଂ ସ୍କିମ୍ (ଟିପିଏସ୍) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣର ଏକ ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ – ଭଲ ଯୋଜନା ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିକାଶ ଯୋଜନା କ୍ଷେତ୍ରର ସହରୀ ବିକାଶ। ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ, ବିଡିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ତଥା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ସହରୀ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପାରମ୍ପାରିକ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୁଲିଂ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏହି ପଦ୍ଧତି ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଅଟେ ଯିଏ ନିଜ ଜମିର କେବଳ ଏକ ଅଂଶ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ଯାହା ରଖନ୍ତି ତାହା ତାଙ୍କ ମୂଳ ହୋଲ୍ଡିଂ ଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ, କାରଣ ବ୍ୟାପକ ରାସ୍ତା, ସ୍ୱରେଜ୍, ଜଳ, ବଜାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ରଖାଯାଇଥିବା ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ତାଙ୍କ ମୂଳ ହୋଲଡିଂ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇପାରିବେ | ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ଟାଉନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ସହରଗୁଡିକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ଏହା ଏକ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରିକ ଉପାୟ |

ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିକାଶର ଏକ ନୂତନ ଯୁଗକୁ ସୂଚିତ କରିବ। ” “ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଆମେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଏକ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଏବଂ ଆମର ବାକି ସହରଗୁଡିକ ଅନୁକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମଡେଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ସହରଗୁଡିକ ହେଉଛି ଆମର ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଇଞ୍ଜିନ୍ | ଆମ ସହରଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଢଙ୍ଗରେ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବିଭାଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଜାଲ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାବେଳେ ଏକ ଜୈବ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ସହରର ବିକାଶରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ | ନାଗରିକମାନଙ୍କର ସକ୍ରିୟ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ମୋ ସରକାର ଏହିପରି ସହଭାଗୀତା ମଡେଲଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି | ସହରୀ ବିକାଶରେ ଆମେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ସାହାଜପୁର ଗାଁର ଏକାଦଶ ଜମି ମାଲିକ କିମ୍ବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରେକର୍ଡ ଅଫ୍ ରାଇଟ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଂ ସ୍କିମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହିତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲୋକମାନେ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ସହର ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଜମି ମାଲିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦେୟ ପାଇପାରିବେ। ତେଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ତଥା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସହର କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍। ”

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାହାଜପୁର ଗାଁର ଜମି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ୩୫୮ ନମ୍ବର ରେକର୍ଡ ଅଫ୍ ରାଇଟ୍ସ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା ସହରରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଏହା ଜମି ମାଲିକ ତଥା ସହର ପରିଚାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିକାଶର ଆରମ୍ଭକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିବ | ଏହି ଯୋଜନା ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଏହାର ବାହାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରର ଗତିଶୀଳତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ସମେତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୃହ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବହୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଟିପି ସ୍କିମ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଖର୍ଦା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତାରେ ବିଡିଏ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଜମି ମାଲିକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଛି। ସମସ୍ତ ପ୍ଲଟ୍ ମାଲିକମାନେ ସଡକ, ଡ୍ରେନ୍, ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ସ୍ୱେରେଜ୍ ସୁବିଧା ଭଳି ଭୌତିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇବେ ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଗୃହ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ | “ଭୁବସେଶ୍ୱର ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ସହର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସହରର ତଥା ଏହାର ବାହାରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ତଥା ହାଫାଜାର୍ଡ ବିକାଶ ହେତୁ ଏହା ଯୋଜନା ବଶିଷ୍ଠୀୟଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ ହରାଉଛି।

ତେଣୁ, ଟାଉନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ସହର ଅଧିକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିକାଶ ପାଇବ ଏବଂ ମିଶ୍ରିତ ଜମି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବିକାଶକୁ ଏଡାଇବ | ଜନସେବା ପାଇଁ ଆମେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଜମି ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବା ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ, ଆଧୁନିକ ଏବଂ ଅଧିକ ସମାନ ସହର କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମାନ ବଣ୍ଟନ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବା | ଆମେ ସମସ୍ତ ଟାଉନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଜନାକୁ ଏକ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବୁ ବୋଲି ବିଡିଏ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରେମ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୀରି କହିଛନ୍ତି। ୟୁରୋପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଟୋକିଓ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସିଓଲରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୁଲିଂ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ଭାରତରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଞ୍ଜାବ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କେରଳ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଏହି ଉପକରଣକୁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ସଂକଳ୍ପଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରାମୀଣ ଜମି ପାର୍ସଲଗୁଡିକୁ ଏକ ବୃହତ ପାର୍ସଲରେ ଜମା କରିବା, ଏହାକୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ବିକାଶ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପଯୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ପୁନ ୬୦ ବିକଶିତ ଜମିର ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାଲିକଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହିତ ରହିଥିବା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ସଡ଼କ, ଡାକ୍ତରଖାନା, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ପାର୍କ ଭଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ, ସ୍ୱେରେଜ୍ ଯୋଗାଇବା ଇତ୍ୟାଦି | ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଟାଉନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଉଭୟ ଜମି ମାଲିକ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ-ବିଜୟ | ଯେହେତୁ ସରକାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସଂଲଗ୍ନ ପାର୍ସଲଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକ, ଜମି ମାଲିକ ସାଧାରଣତ ତାଙ୍କ ମୂଳ ହୋଲ୍ଡିଂ ନିକଟରେ ଆୟତାକାର ଆକାରରେ ଧାରଣ କରିବାର ଶତକଡ଼ା ପାଇଥା’ନ୍ତି | ଜଣେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ପାଇପାରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article