33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡିଶା ପରିବେଶ କଂଗ୍ରେସ ୨୦୨୦ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୮/୧, ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର, ଲୋକମାନେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପ୍ରଫ (ଡ)) ମାଧବ ଧନଞ୍ଜୟ ଗଡଗିଲ ଓଡିଶା ପରିବେଶ କଂଗ୍ରେସ ୨୦୨୦ ର ଉଦଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନରେ ପ୍ରମୁଖ ନୋଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଅଧିବେଶନକୁ ଶ୍ରୀ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡେଜିରେ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦୀପ ଜାଳିବା ପରେ ପଟ୍ଟନାୟକ ର ସଂଗଠିତ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଗବେଷକ, ବୈଜ୍ଞାନିକଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ବର୍ଣ୍ଣନାକାରୀ, ଏବଂ ପରିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତା | ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ରାଧାମୋହନ ଜୈବ ବିବିଧତା ଏବଂ ଏହାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଉପରେ ତାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠିକଣା ଶ୍ରୀ ଡି.କେ ରୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପ୍ରଫେସର (ଡ।) ଗାଡଗିଲଟାଲ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ମହତ୍ତ୍ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯାହାକି ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ଯତ୍ନଶୀଳ ପ୍ରକୃତିର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି।

ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଛାଡିବା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସଲିମ ଅଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ନିଥୋଲୋଜି ଉପରେ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ ଜାତିର ପିତା ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ଏବଂ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ, ଯାହାକି ଆଖୁ ସମବାୟ ସମିତି ଗଠନ କରି ତାଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧିରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ​​| ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଡକ୍ଟର ସଲିମ ଅଲିଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରାଇଲେ। ଜୀବନର ଶେଷ ଭାଗରେ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜେବିଏସ୍ ହାଲଡାନେଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ଆହୁରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଗଲା … ହାର୍ଭାର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉଚ୍ଚ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ସେ ଥିଲେ ଜୀବନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଗାଣିତିକ ମଡେଲିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ମାନଜନକ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ବାଙ୍ଗଲୋରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଜୀବନ, ​​ବନ ବିଭାଗ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ଜଙ୍ଗଲ ତଥା ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନର ସଂରକ୍ଷଣରେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରୟାସର ସମୃଦ୍ଧ ଅଭିଜ୍ଞତା ସହିତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି |

ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶାସନ ଜଙ୍ଗଲର ବିନାଶ ଏବଂଜୈବବିବିଧତା ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ରୂପେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି | କର୍ପୋରେଟରମାନଙ୍କର ଆଗ୍ରହକୁ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଠେଲିବା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲୋକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲର ଦୁର୍ବଳ ସନ୍ତୁଳନକୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦେଇଛି | ଏଠାରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବଳିଦାନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜଙ୍ଗଲକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କର ଦେବତାମାନଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ ସେମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି, ବରଂ ଜଙ୍ଗଲକୁ ନିଜେ ଦେବତା ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଉଥିଲା। ଜ୍ୟୋତିବା ଫୁଲେଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଜଙ୍ଗଲର କ୍ଷୟକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଶକ୍ତି ଚାହୁଁଛି ଯାହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ଉତ୍ସ ନୁହେଁ। ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାରେ ବିଭାଗ ସାହାଯ୍ୟ କଲା, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ ଜବତ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରିଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା କଫି ଏବଂ ଚା ରୋପଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଶ୍ରମିକ ପାଇପାରିବେ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମରାଠାମାନେ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ।

ସେମାନେ ମରାଠାଙ୍କର ବୀରତ୍ୱର ଇତିହାସକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ବିଶେଷ କରି ଶିବାଜୀଙ୍କ ଇତିହାସ। ୧୯ ନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବ୍ରିଟିଶ ସେନାର ଅଧିନାୟକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଘାଟର ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପଦ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କର ଆକର୍ଷଣକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଘାଟସିନସର ସବୁଜ ଧନ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା ଗଭୀର ଭାବରେ ରହିଥିଲା। ଜଙ୍ଗଲ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ସମୟରେ ସେ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ଯେ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ଅଛି, ଏପରିକି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁଠାରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପବିତ୍ର ଗଛ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଭୂମିରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ସମୟରେ ସାଂସଦଙ୍କ ନିକଟକୁ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ୪୦% ଜଙ୍ଗଲ କର୍ପୋରେଟରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ମହାମାରୀର ଭୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି ଯାହାକୁ ସେମାନେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଜଙ୍ଗଲ ପରିଚାଳନାର ଉନ୍ନତ ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ଜଙ୍ଗଲ ସଂରକ୍ଷିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜୀବିକା ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ। ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ | The ପନିବେଶିକ ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ମାନସିକତା ଯେ ଲୋକମାନେ ଜଙ୍ଗଲର ଶତ୍ରୁ ଅଟନ୍ତି, ଏହାକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଲୋକ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ପୁଣି ତିଆରି ହୋଇପାରିବ | ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଯେପରିକି ସାମାଜିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୁର୍ବଳତା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article