33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପରି ଶିକ୍ଷକ, ଅଭିଭାବକମାନେ ସଚେତନ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୮/୧, କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ନଅ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍କୁଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥିବାରୁ ସତର୍କତା ମଧ୍ୟରେ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା, ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବାଳକ ଓ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ କାରଣ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ଏବେ ବି ବ .ିଚାଲିଛି | ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ନିଜ ୱାର୍ଡ ଛାଡିବାବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ, ‘ପ୍ରକୃତ’ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁନ ଖୋଲିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଅନଲାଇନର ଦୀର୍ଘ ବ୍ୟବଧାନ ଏବଂ ସୀମିତତାରେ ଥକି ଯାଇଥିଲେ ଶିକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହପାଠୀ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପିଲାଙ୍କର ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ନାହିଁ |

ଆମର ସିଲାବସ୍ ପଛରେ ପଡିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରାପଡାସ୍ଥିତ ବାଲାଦେବଜେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ଜସସ୍ୱିନୀ ଗହାନା କହିଛନ୍ତି। “ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଶ୍ରେଣୀ କୋଠରୀକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବ ନାହିଁ | ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆମେ ପୁନର୍ବାର କ୍ଲାସ ରୁମକୁ ଫେରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲର ଜଣେ ଛାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବାର ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ ନେଇ ଖୁସି ମନେ ହେଉଥିଲେ। “ଏହା ଭଲ ଯେ ଆମର ଛାତ୍ରମାନେ ପୁଣି ଥରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ବିଗତ ୭-୮ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବୁ କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ବକ୍ତୃତା ନଥିଲା |

ତାହା ନ ରାଶ୍ୟଜନକ ଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଆମେ ୧୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସିଲାବସ୍ ଶେଷ କରିବାକୁ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଦିଗ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ | ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ବାଲାଦେବଜେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ କୃଷ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥାନ ପତଳା ରହିଲା କାରଣ ଅନେକ ଅଭିଭାବକ ସେମାନଙ୍କ ୱାର୍ଡକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପଠାଇବାକୁ ଡରୁଥିଲେ।

“ଆମେ ଆମର ପିଲାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ। ଟୀକାକରଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜଣେ ପିତାମାତା କହିଛନ୍ତି। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ, ସରକାରୀ ସହାୟକ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି | ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦ଏବଂ +୨ ମାନକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମେ’ରେ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ୧୦୦ ଦିନ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦିଆଯିବ | ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | କ୍ଲାସ୍ ୧୦ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମେ ୩-୧୫ରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମେ ୧୫ ରୁ ଜୁନ୍ ୧୧ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article