35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଜାନୁଆରୀ ୮ ରେ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଷ୍ଟର୍ନ ଚେତାବନୀ!

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୮/୧ -ସମସ୍ତ କୋବିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ୧୦ ଏବଂ ପ୍ଲସ୍ ଦୁଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଶାରେ ସ୍କୁଲ ଘଣ୍ଟି ବାଜିବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସରକାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯଦି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ ର ପୁନ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ଅଛି ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ କୋବିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ତଥାପି ଯେଉଁମାନେ କୁ ଖଣ୍ଡନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |

ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖୋଲିବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ପରିସରର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ଶୌଚାଳୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସମୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସମ୍ମତି ପତ୍ର ଆଣିବାକୁ ପଡିବ | ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଯଦି କୌଣସି କୋବିଡ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ପୃଥକ କୋଠରୀରେ ରଖାଯିବ ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ସର୍ବାଧିକ ୨୦-୨୫ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକ ଶ୍ରେଣୀ କୋଠରୀରେ ବସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି | କ୍ଲାସ ପରେ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପରିମଳ କରାଯିବ। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି ସମୟରେ ଧ୍ୟାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆସନରେ ବସିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |

ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜେଡି ଜୁନିଅର କଲେଜର ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ରଂଜନ ବାଲ କହିଛନ୍ତି, “କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ସମେତ କୌଣସି ବୋର୍ଡରଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ୱାର୍ଡ ସହିତ ହଷ୍ଟେଲକୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଯୋଗଦେବେ। ” କଟକସ୍ଥିତ ସରସ୍ୱତୀ ବିଦ୍ୟା ମାଣ୍ଡରର ମୁଖ୍ୟ ମାଷ୍ଟର ନାରାୟଣ ପ୍ରସାଦ ସାରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, “କ୍ଲାସ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅଧ୍ୟୟନର କ୍ଷତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆମେ ଆଗାମୀ ୧୦୦ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛୁ। ” ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସର ଆଶା ନେଇ ଛାତ୍ରମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ମନେ ହେଉଥିଲେ | “ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ଦ୍ୱାଦଶ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ତେଣୁ, ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ଲସ୍ ଟୁ ସାଇନ୍ସ ଛାତ୍ର ସୁଶ୍ରୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ କହିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆସନରେ ବସିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ |

ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜେଡି ଜୁନିଅର କଲେଜର ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ରଂଜନ ବାଲ କହିଛନ୍ତି, “କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ସମେତ କୌଣସି ବୋର୍ଡରଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ୱାର୍ଡ ସହିତ ହଷ୍ଟେଲକୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଯୋଗଦେବେ। ” କଟକସ୍ଥିତ ସରସ୍ୱତୀ ବିଦ୍ୟା ମାଣ୍ଡରର ମୁଖ୍ୟ ମାଷ୍ଟର ନାରାୟଣ ପ୍ରସାଦ ସାରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, “କ୍ଲାସ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅଧ୍ୟୟନର କ୍ଷତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆମେ ଆଗାମୀ ୧୦୦ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛୁ। ” ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସର ଆଶା ନେଇ ଛାତ୍ରମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ମନେ ହେଉଥିଲେ | “ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ଦ୍ୱାଦଶ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ତେଣୁ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ଲସ୍ ଟୁ ସାଇନ୍ସର ଛାତ୍ର ସୁଶ୍ରୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article