33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଫାୟାର ପାର୍କ ଓଡିଶାରେ ଆସିଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୭/୧,ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ‘ଫାୟାର ପାର୍କ’ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବାର ଏକ ଗତିଶୀଳ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ‘ଅଗ୍ନିଶାମା ସେବା’ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଫାୟାର ପାର୍କ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୩.୩୦ ରୁ ୫.୩୦ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ। ପ୍ରାଥମିକ ସହାୟତା ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର, ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ଲିଫଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ହେବ |

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନେ ଫୋକସ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ହେବେ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗ୍ନିଶମ ପାର୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ବିଶେଷକରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୌଳିକଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସଚେତନତା ତଥା ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ବହୁ ଦୂର ଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ନିରାପତ୍ତା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ନାଗରିକତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ୧୬ ଟି ଅଗ୍ନି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋର୍ଟାଲରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ମୋଡରେ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗକୁ ‘ମୋ ସାର୍କ’ ଅଧୀନରେ ମତାମତ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ମୁକ୍ତ ଏବଂ ସମୟ ସୀମା ସେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ |

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବାର ଭୂମିକାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ,୨୦୨୦ ରେ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ‘ଆମ୍ଫାନ୍’ ଏବଂ ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଦଖଲ ସତ୍ତ୍ ଏହି ସବୁ ପ୍ରୟାସ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବରେ ଜାରି ରହିଛି। ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବାର ଭୂମିକାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର ତଥା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହା ନିଜ ପାଇଁ ଗୌରବମୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ ଜାରି ରଖିବ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article