33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବସର ବୟସରେ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୭/୧ ଓଡିଶା ମେଡିକାଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଓଏମ୍ଏସ୍ଏ) ସ୍ଵେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର ନେବାକୁ ସରକାରୀ ନୋଡ୍ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଅବସର ବୟସକୁ ୬୫ରୁ ୬୨ କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି। ଆସୋସିଏସନ ଦାବି କରିଛି ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏହା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମେଡିକୋ ସଂସ୍ଥା ସରକାରଙ୍କୁ ୭, ୧୪ ଏବଂ ୨୧ ବର୍ଷ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୪, ୯, ୧୩ଏବଂ ୨୦ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆଡ-ହକ୍ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କର ଚାକିରି ନିୟମିତକରଣ |

ଆସୋସିଏସନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବିରେ ୨୦ ବର୍ଷ ସେବା ପରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଗ୍ରେଡ୍ ଦରମା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। “ଆମର ଦାବି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବାକୁ ଆମେ ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ଯାହା ବିଫଳ ହେବ ଯାହାକୁ ଆମେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କରିବୁ। ଫେବୃଆରୀ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଆମେ ଏକ ବୈଠକକ ଡକାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ବୋଲି ଓଏମଏସଏର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡବିଶ୍ୱଜିତ ସାମଲ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଓଡିଶା ସରକାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବସର ବୟସ୬୨ ରୁ ୬୫ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବସର ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଓଏମଏସଏ କହିଛି ଯେ ଡାକ୍ତରମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନୁହେଁ, କେବଳ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଶରୀର ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୬୨ ବର୍ଷ ପରେ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିବା କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବୃତ୍ତିଗତ ଅବସର ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁବିଧା ସହିତ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିବା ଉଚିତ୍।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article