33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଓଡିଶା ଲୋକାୟୁକଟା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୭/୧, ଓଡିଶା ଲୋକାୟୁକଟା ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ୱ ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଡା ସେଠୀ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ବିଲ୍ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି କି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୫ମଧ୍ୟରେ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ଲୋକାୟୁକତା ଅଜିତ ସିଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲୋକାୟୁକଟା ୬୦ ଦିନ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୯୫ ବ୍ୟାଚ୍ ର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସେଠୀ ଯଦି ତାଙ୍କ ବାପା ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାର ଚିକିତ୍ସା ବିଲ୍ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ ରହିଛି।

ଲୋକାୟୁକଟା ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କମିଟିର କମିଶନ-ସେକ୍ରେଟେରୀ, ସହଯୋଗ ବିଭାଗ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀ ବ୍ୟତୀତ ସେଟି ଏହାର ପରିଚାଳନା-ଦାୟିତ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିଟ୍ ଲାଭରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କି? ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାକାଲଙ୍କ ଏକ ଆବେଦନକୁ ଜବାବ ଦେବାବେଳେ ଲୋକାୟୁକ୍ତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଆସିଛି। ମେଡିକାଲ ବିଲ୍ ଫେରସ୍ତ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନଜନକ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତର ବିବାଦ ରହିଛି ବୋଲି ଲୋକାୟୁକଟା ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀ ପାକଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଟାଣିଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୩ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୩ ରୁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଓସିବି), ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓସିବିର ପରିଚାଳନା-ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ / ସମ୍ମାନଜନକ / ଚିକିତ୍ସା ବିଲ୍ / କ୍ରମାଗତ ଭତ୍ତା ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ଅନୁଦାନ ଆକାରରେ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେଟି ସହଯୋଗ ବିଭାଗର ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟମାନ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ପାଣ୍ଠିରୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପିତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ୯.୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ସେଠୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜଣେ ନିୟମିତ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଲାଭରୁ ସମ୍ମାନ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି କାରଣ ଏହା କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article