33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡ଼ିଶାରେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ବିପଦ! ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିବା ଚିଲିକା ଠାରୁ ୪୦୦ ପକ୍ଷୀ ନମୁନା |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,,୬/୧, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଚିଲିକାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ପକ୍ଷୀ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚିଲିକାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ପକ୍ଷୀ ନମୁନାରୁ କହିଛନ୍ତି। ର ନମୁନାଗୁଡିକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫୁଲନାଖରାର ପ୍ରାଣୀ ରୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ପଠାଇଛି | ଶୀଘ୍ର ଚିଲିକାର ନାଲାବାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ନମୁନା ପଠାଯିବ, ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଆମେ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସ୍ଥାପନ କରିଛୁ ଯାହା ସାଧାରଣତ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଏ |

ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଆମେ ଚିଲିକା ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରୁଛୁ ଏବଂ ଫୁଲନାଖରାକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ କୋଲକାତା ପଠାଯିବ ବୋଲି ସାହୁ କହିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଠାରେ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଛି। ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେଉଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ ସେ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ମୃତ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ଜଳ ପକ୍ଷୀ ପକ୍ଷୀ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ରାଜସ୍ଥାନ, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହରିୟାଣା ପରେ ପକ୍ଷୀ ଉଡ଼ିବାର ସନ୍ଦେହଜନକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ଦେଶର ପଞ୍ଚମ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ହରିୟାଣାରେ ବାରୱାଲାରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ କୁକୁଡ଼ା ପକ୍ଷୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ତଲାୱାରରେ ଅନେକ କାଉଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପକ୍ଷୀ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ସହ ଜଡିତ ଥିଲା। କେରଳର କେତେକ ଡାଲିର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷୀ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article