33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତର ମୂଲ୍ୟ’ ୦.୯୦ ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୩/୧,ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ? ଜୀବାଣୁ କେତେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେଉଛି ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମାପ। ସରଳ ଭାଷାରେ, ଏହା ହେଉଛି ହାରାହାରି ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି ମୂଲ୍ୟ ରୁ ଅଧିକ, ଜୀବାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବ | ଯଦି ଏହା ୧ ରୁ କମ୍, ଜୀବାଣୁ ଧୀର ହୋଇଯିବ | ପ୍ରଜନନ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଥାଏ | ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂଗୃହିତ ସକ୍ରିୟ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରମୂଲ୍ୟ ଏହି ସପ୍ତାହରେ୦.୯୦ ରେ ରହିଥିଲା। ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୦.୮୬ ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା |

ମହାମାରୀ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ କୁ ୧ ତଳେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୦୦ ରୁ କମ୍ ରହିଥିଲାବେଳେ ଦୈନିକ ପରୀକ୍ଷା ୦.୮ ମିଲିୟନ୍ ରୁ ୧.୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ରହିଥିଲା ​​| ଦେଶରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୬.୦୮ ପ୍ରତିଶତ, ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ | ଏହି ରୋଗ ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଶରେ ୧୭,୩୦,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଟିସୁ ନମୁନାରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଚୁକ୍ତି କରିବା ପରେ | ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ମେଡିସିନ୍ରେ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ କହିଛି ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କର ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରଗୁଡିକ ପତଳା ଏବଂ ଲିକ୍ ହେତୁ ଟିସୁ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ତଥାପି, ଟିସୁ ନମୁନାରେ ର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ନଥିଲା | ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଭାଇରାଲ୍ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଏହି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଶରୀରର ପ୍ରଦାହଜନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି କୁ ଦର୍ଶାଇ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article