30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

‘ଯୁଦ୍ଧକୁ ତୀବ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ’ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୩/୧, ଭାରତର ଔଷଧ ନିୟାମକ ରବିବାର ଦିନ ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା କୋଭିଶିଲ୍ଡକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ସହିତ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏକ ବୃହତ ଇନୋକ୍ୟୁଲେସନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଼େଇକୁ ତୀବ୍ର ତଥା ଦୃଢକରିବ। କୋବିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଅଞ୍ଚଳ |

ଆଜି ଭାରତ ନେଇଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୋବିଡ-୧୯ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇକୁ ତୀବ୍ର ତଥା ଦୃଢ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। କୋବିଡ-୧୯ ର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ସହିତ ପ୍ରାଥମିକ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଏହି ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ପୁଣମ୍ ଖେତ୍ରପାଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ବିବୃତ୍ତି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ସିଡିଏସକୋ) ର କୋବିଡ-୧୯ ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଡିସିଜି ଡ ଭି.ଜି ସୋମାନି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିର ସୁପାରିଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସିଡିଏସକୋ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଏମ / ସେରମ୍ ଏବଂ ଏମ / ଭରତ ବାୟୋଟେକର ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଉଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏଥିସହ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭିତ୍ତିକ କ୍ୟାଡିଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ଭାରତରେ ଏହାର ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୋମାନି କହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article