33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଭାରତ ଦୁଇଟି ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୩/୧ ,- ରବିବାର ଦିନ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଟିକା – ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଏବଂ ହୋମଗାର୍ଡ କୋଭାକ୍ସିନକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି, ଯେହେତୁ ଏହା ୧.୩ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକାକୁ ଭାରତର ଅନୁମୋଦନ ଘୋଷଣା ବ୍ରିଟେନର ନିୟାମକମାନେ ଏହି ଟିକାକୁ ଦେବା ପରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ବିଶ୍ଵର ଦ୍ୱିତୀୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା, ଭାରତରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି | ଏହା୪୦-୫୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛି ଏବଂ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା ୩୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି | ଏହାର ବିଲିୟନେୟାର ମାଲିକ ଆଦର ପୁନାୱାଲା ଏହାର ଉତ୍ପାଦନର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦିନ ପୁନାୱାଲା ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ବିପଦ “ପରିଶୋଧ ହୋଇଛି” ଏବଂ ଟୀକାକରଣ “ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ”।

ୟୁ.କେ. ଏକ ଭିନ୍ନ ଡୋଜ୍ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା; ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେହି ଔଷଧ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଟିକା ବାହାର କରିଥିବା ଫାଇଜର-ବାୟୋ ଟେକ୍ ଏବଂ ମୋଡର୍ନା ୯୫ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ହାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ଔଷଧ ନିୟାମକଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ୧୬୦୦ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ୩ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଦେଶ ଅଧ୍ୟୟନର ତଥ୍ୟ ସହିତ ଏହି ତଥ୍ୟ “ତୁଳନାତ୍ମକ” ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଅନୁମୋଦନ ନିୟାମକ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ, ଯଦିଓ ଏହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ସେୟାର କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଔଷଧ ନିୟାମକ ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଏହାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାଜନେତା ଶଶି ଥରୁର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇ ନ ଥିବା କୋଭାକ୍ସିନଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ “ଅକାଳ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।” ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶକୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ଯୋଗାଣରେ ଭାରତ ଏକ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛି। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ପରି ଧନୀ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି, ଗରିବ ଅଞ୍ଚଳ ଯୋଗାଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି।

ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଶନିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକାକୁ ୩୦ ନିୟୁତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାକରଣରେ ପ୍ରଥମ ହେବେ। ୧୦ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସହିତ, ଭାରତର କୋଭିଡ -୧୯ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ଆମେରିକା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି | ଭାରତରେ ୧୪୮,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ମହାମାରୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବ୍ରିଟେନରୁ ସମ୍ପ୍ରତି ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୟୁ.କେ.ର ଜୀବାଣୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଶ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମଣର ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ଚିନ୍ତା ବ .ିଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ୩୦ ନିୟୁତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବ। ଏହାଦ୍ଵାରା ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସହ-ଅସୁସ୍ଥ ଅବସ୍ଥା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନୁସରଣ କରିବେ – ଅନ୍ୟ ଏକ ଆନୁମାନିକ ୨୭୦ ନିୟୁତ ଲୋକ |

ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଣାଳୀ ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମା ୍ଚଳରେ ଏବଂ ମହାମାରୀର ଶିକାର ହୋଇପଡ଼ିଛି | ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ବିତରଣ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ | ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ମହାମାରୀର ଶିଖରରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ବିତରଣ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଟିକା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବ ଯେପରିକି ର ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ କମ୍ ତାପମାତ୍ରାରେ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏହି ଆହ୍ .ାନଗୁଡିକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ହୋଇଛି ବୋଲି କ୍ଷେତ୍ରର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟସ୍ଥ ଅଶୋକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତ୍ରିବେଦୀ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ବାୟୋ ସାଇନ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସହିଦ ଜାମେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହାର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା। ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଭାରତରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟୀକାକରଣର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭାର ରହିବ। ବଡ଼ ଆକାରର ପ୍ରତିରୋପଣ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଚଳାଇବାରେ ଏହାର ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ହେବ | ଏହାର ଶିଶୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାର୍ଷିକ ୨୭ ନିୟୁତ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରେ | କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ଵ ର ସର୍ବ ବୃହତ ନିର୍ବାଚନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାରେ ନିଜର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଚାହିଁ ବସିଛି | ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭର୍ଦ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି, “ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ସମାନ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article