30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ଭାରତରେ ଦୁଇଟି ଟୀକାକରଣ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥାଏ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୩/୧, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଗର୍ବିତ କରିବ ଯେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜି) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବା ଦୁଇଟି କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ‘ଭାରତରେ ତିଆରି’ ହୋଇଛି। “ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଗର୍ବିତ କରିବ ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ଟିକା ଭାରତରେ କରାଯାଇଛି! ଏହା ଆମ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆତ୍ମାନୀରଭାରତ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଏ, ଯାହାର ମୂଳରେ ଯତ୍ନ ଏବଂ କରୁଣା ଅଛି, ଆଷ୍ଟ୍ର୍ରାଜେନେକା ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ଦୁଇଟି କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ବୋଲି ଡିସିଜି ଆଜି କହିଛି।

“ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର, ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ, ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛୁ। ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନନ୍ତ କୃତଜ୍ଞ ରହିବୁ” ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ ରେ | ଏକ ସୁସ୍ଥ ତଥା କୋଭିଡମୁକ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ବିକାଶକୁ ଏକ ‘ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୋଡ଼’, ‘ରାସ୍ତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ’ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। “ଏକ ଉତ୍ସାହଜନକ ଲଢେଇକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୋଡ଼! ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏକ ସୁସ୍ଥ ତଥା ମୁକ୍ତ ଦେଶକୁ ରାସ୍ତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି।

ଭାରତକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଆମର ପରିଶ୍ରମୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ,” ପିଏମ ମୋଦୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମିତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା / ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା) ଏବଂ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଭାରତର ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଭି.ଜି ସୋମାନି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ଦିନ ଭାରତ ୧୮,୧୭୭ ଟି କରୋନାଭାଇରସ ରୋଗର ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ଦେଶରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ୧,୦୩,୨୩,୯୬୫ କୁ ନେଇଛି। ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ୨,୪୭,୨୨୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article