33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ମୋତେ ଅଫିସରେ ରଖ, ବାପା ନୁହେଁ “: ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କରତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ |

Must read

ଚେନ୍ନାଇ:,ତା,୩/୧, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ମୁଖ୍ୟତ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ସଂସଦୀୟ ହୋଇଥିଲେ ତାହା ବୁଝି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଯେ ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବହୁ ନୂତନ ନିର୍ବାଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ “କଠିନ ପରିଶ୍ରମ” ଜଣେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଦଳର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଏହି ଟୁଇଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ କାର୍ତ୍ତି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଜମ୍ବୁ କମିଟି ଗୁଡ଼ିକୁ ଆବର୍ଜନା ଦେଇଛି ଯାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ନୁହେଁ। ଶନିବାର ତାମିଲନାଡୁ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କେ ମହେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ, ୫୭ ଟି ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଜାତୀୟ ଦଳର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବହୁ ପରିଶ୍ରମୀ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ, ଏନଏସୟୁଇ, ମହିଲା କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବିଭାଗର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏହାକୁ ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହେନ୍ଦ୍ରନ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବାପାଙ୍କ କାରଣରୁ କେତେକ (ଯେଉଁମାନେ) ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ, ସେ ବୁଝପାରୁନାହାଁନ୍ତି।”

ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ୩୨ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ୫୭ ସାଧାରଣ ସଚିବ, ୧୦୪ ସଚିବ, ୫୬ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟି ସଦସ୍ୟ, ୩୨ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ୨୦୦ ଜଣ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜମ୍ବୁ କମିଟିଗୁଡିକ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେବା କରନ୍ତି ନାହିଁ … କାହାର କୌଣସି ଅଧିକାର ରହିବ ନାହିଁ ଯାହାର ଅର୍ଥ କୌଣସି ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସର ବିଶାଳ ଦଳର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଦଳକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ତଥା ଦୃଢ ଼ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ସାଂସଦଙ୍କ ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ମନ୍ତବ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତା ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ନିକଟରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ନିର୍ବାଚନ ଆହ୍ ାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ମତଦାନକୁ ଯାଉଥିବା ତାମିଲନାଡୁରେ କଂଗ୍ରେସ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହା ପ୍ରାୟତ ଡିଏମକେ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ଶାସନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ନିଜେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏର ଏକ ଅଂଶ। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ତାମିଲନାଡୁର ଏକ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଶାସନ କରିଥିଲେ। ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ “ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ।

ତେଣୁ ଆମେ ଆମର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। କେବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପାଇଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ପଦବୀ ଦେଇପାରିବା। ଅନ୍ୟ କୌଣସିଦଳରେ ସେମାନେ ଛାଡିଥାନ୍ତେ। କଂଗ୍ରେସରେ ସେମାନେ 50 ବର୍ଷ ଧରି ନିଜର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଦଳରେ ରୁହନ୍ତୁ, “ନବନିଯୁକ୍ତ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗୋପାନ୍ନା ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି। ସାଂସଦଙ୍କ ସମାଲୋଚକ ମନ୍ତବ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ତାଙ୍କ ବାପା ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପରେ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ। । ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ନିର୍ବାଚନ ଆହ୍ ାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ମତଦାନକୁ ଯାଉଥିବା ତାମିଲନାଡୁରେ କଂଗ୍ରେସ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହା ପ୍ରାୟତ ଡିଏମକେ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ଶାସନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ନିଜେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏର ଏକ ଅଂଶ। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୬୭ମସିହାରେ ତାମିଲନାଡୁର ଏକ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଶାସନ କରିଥିଲେ।

ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ “ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ। ତେଣୁ ଆମେ ଆମର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। କେବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପାଇଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ପଦବୀ ଦେଇପାରିବା। ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳରେ ସେମାନେ ଛାଡିଥାନ୍ତେ। କଂଗ୍ରେସରେ ସେମାନେ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଦଳରେ ରୁହନ୍ତୁ, “ନବନିଯୁକ୍ତ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗୋପାନ୍ନା ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି। ସାଂସଦଙ୍କ ସମାଲୋଚକ ମନ୍ତବ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ତାଙ୍କ ବାପା ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପରେ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ। । ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ନିର୍ବାଚନ ଆହ୍ ାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ମତଦାନକୁ ଯାଉଥିବା ତାମିଲନାଡୁରେ କଂଗ୍ରେସ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ଏହା ପ୍ରାୟତ ଡିଏମକେ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ଶାସନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯାହା ନିଜେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏର ଏକ ଅଂଶ। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ତାମିଲନାଡୁର ଏକ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଶାସନ କରିଥିଲେ। ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ “ତାମିଲନାଡୁ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାରେ ଥିବାରୁ ଏହା ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅଟେ। ତେଣୁ ଆମେ ଆମର ନେତାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। କେବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପାଇଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ପଦବୀ ଦେଇପାରିବା। ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳରେ ସେମାନେ ଛାଡିଥାନ୍ତେ। କଂଗ୍ରେସରେ ସେମାନେ ୫୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଦଳରେ ରୁହନ୍ତୁ ବୋଲି ନବ ନିଯୁକ୍ତ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋପନ୍ନା ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article