35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ବିପକ୍ଷରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ବନାମ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୩/୧, ଭାରତର ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ରବିବାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଦୁଇଟି ଟିକାକୁ ଶେଷ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଟିକା ଶୁଖିଲା ଚଳାଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଅନୁମୋଦିତ ହେବା ସହିତ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୀକାକରଣର ପରିସର ଯେଉଁଥିରେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ତାହା ଫାର୍ମା ପ୍ରମୁଖ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର ସହଯୋଗରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି।

ଭାରତର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ସହଯୋଗୀ | କୋଭାକ୍ସିନ୍ ହେଉଛି କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ସହଯୋଗରେ ଏହା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ଜୀବାଣୁ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନର ଜେନେଟିକ୍ ପଦାର୍ଥ ଧାରଣ କରେ | ଟୀକାକରଣ ପରେ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ, ଯଦି ଏହା ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାଏ | କୋଭାକ୍ସିନ ଏକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଟିକା |

ଏକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଟିକା ହେଉଛି ଜୀବନ୍ତ ମାଇକ୍ରୋଅର୍ଗାନିଜିମ୍ ନିଷ୍କ୍ରିୟ (ହତ୍ୟା) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୁଏ ଯାହା ଏହି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହା ପାଥୋଜେନର ନକଲ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖେ ଯାହାଦ୍ଵାରା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିପାରେ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ | ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏ, ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା, ପୋଲିଓ, ରେବିଜ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନେକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଟିକା ଅଛି ଯାହା “ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସୁରକ୍ଷା” ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ବୋଲି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article