33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କ ୮୦ ହେବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୩/୧, ଓଡ଼ିଶାର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କ ୮୦ ହେବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ପରେ ଗତ ୧୦ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ କମାଇବା ପାଇଁ ଏହା କରାଯାଇଛି। ଦାଶଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ୫୦ ମାର୍କ ଏବଂ ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ ୩୦ ବହନ କରିବ। ଯେତେବେଳେ ବିଷୟ ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କ ୮୦ ହେବ, ଶତକଡ଼ା ହିସାବ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ଉପରେ କରାଯିବ।

“ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସିଲାବସ୍ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆମର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବାକି ଅଛି | ସିଲାବସ୍ ର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଆମେ ଆମର ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ ଏବଂ ଛୁଟିଦିନରେ କାମ କରିବୁ | ଆଶା କରୁଛି, ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ ୧୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଅଭିଭାବକ, ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଖୋଲିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଆମେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନକ ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିଛୁ। ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି, ପ୍ରଥମେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଖୋଲିବା | ହଷ୍ଟେଲ ବୋର୍ଡର ଥିବା କିଛି ଛାତ୍ର ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି। ” “ହଷ୍ଟେଲ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଛାତ୍ର ଓ ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ମୋତେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଧ୍ୟାନ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସତର୍କତାର ସହ ଖୋଲିବା ଉପରେ ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article