33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

୬୨ ୟୁକେ ରିଟର୍ନିସ୍ ଓଡିଶାରେ ‘ଅଣସଂରକ୍ଷିତ’ ଯାଆନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୩୧/୧୨, ବ୍ରିଟେନରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିଥିବା ୬୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଅଜ୍ଞାତ ହୋଇଥିବାର ଜଣାଯାଇଛି। ବ୍ରିଟେନ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଖୋଜ ହେବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ତଥା କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲାର୍ମ ଘଣ୍ଟି ପଠାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ମାରାତ୍ମକ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ନେଇଥାଇ ପାରନ୍ତି। ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଓଡିଶା) ସୋମବାର ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୮୧ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ବ୍ରିଟେନରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ମୋଟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧୯ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୋବିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ୬୨ ଜଣ ରିଟର୍ନ ଘୋଷଣାନାମା ଫର୍ମରେ ଭୁଲ ଠିକଣା କିମ୍ବା ଟେଲିଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ କିମ୍ବା ଯୋଗାଯୋଗ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ୬୨ ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିସାରିଥିବାରୁ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ୧୪ ଦିନର କ୍ୱାଣ୍ଟିନ ଅବଧି, ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥିତି ନିର୍ବିଶେଷରେ | ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କର ଜେନୋମ କ୍ରମଗୁଡିକ କୋବିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ୍ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ କରାଯାଇପାରିବ। ” ଏହାପୂର୍ବରୁ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଇଂରାଜୀ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ବ୍ରିଟେନ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କୋବିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା।

ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନୁଯାୟୀ, ସେହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସ୍ଵାବ ନମୁନା, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପରେ କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜେନୋମ୍ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯିବ | ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ୬ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ଷ୍ଟେମ୍ ସେଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ରେଜେନେରେଟିଭ୍ ମେଡିସିନ୍ରେ ଏହି କ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି, ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଜେନୋମିକ୍ସ ଏବଂ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟିଭ୍ ବାୟୋଲୋଜି, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର, ହାଇଦ୍ରାବାଦ; ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍, ଭୁବନେଶ୍ୱର; ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋମେଟିକାଲ୍ ଜେନୋମିକ୍ସ, କଲ୍ୟାଣୀ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି, ପୁଣେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article