33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ନୂଆ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୩୧/୧୨: ନୂଆ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପ୍ରଦିପ ଜେନା ଏକ ଟୁଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। “ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଜି ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଜନତା ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। କର୍ଫ୍ୟୁ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ସେବା ଏବଂ ଗତିବିଧି ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଉତ୍ସବ, ମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ସମାବେଶକୁ ସରକାର ବାରଣ କରିଛନ୍ତି।

ପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷରେ ବହୁତ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆନନ୍ଦ କରନ୍ତି | “ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତେଣୁ ହୋଟେଲ, କ୍ଲବ, ମାଣ୍ଡାପ ଏବଂ ପାର୍କ ସମେତ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୨୦ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୧ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ‘ଜିରୋ ନାଇଟ୍’ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷ ଉତ୍ସବକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ- କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାର ଓଡିଶାରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଯଦିଓ ରାଜ୍ୟରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତଥାପି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଜେନା କହିଛନ୍ତି। “ଅଧିକନ୍ତୁ, ନିକଟରେ କୋଭିଡ -୧୯ର ଏକ ନୂତନ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାମାରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଏସଆରସି କହିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ କୋବିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାକୁ ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନୂତନ ବର୍ଷର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭିଡ଼ ନହେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ବୋଲି ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେଲିଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ବର୍ଷର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବାକୁ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ସହର କୋଭିଡ -୧୯ ର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ଧରାଯାଏ ଯେ ବୃହତ ସମାବେଶ, ମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷର ସାଧାରଣ ଉତ୍ସବ ତାଜା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବିସ୍ତାରର ଯଥେଷ୍ଟ ବିପଦ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article