35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଜେ ଏବଂ କେରେ ତୁର୍କୀର ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ତା,୨୬/୧୨ ,ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ) ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ ତାଇପ ଏରଦଗାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ତୁର୍କୀ ଭିତ୍ତିକ ଇସଲାମବାଦୀ ଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ତୁର୍କୀ ଏନଜିଓ ବିଶେଷ କରି ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ବ୍ଲିଟସ୍କ୍ରିଗ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ରମଜାନ ସମୟରେ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀରେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା। ଏକ ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାପୀ ଉପସ୍ଥିତି ଅଛି ଏବଂ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ୟୁନିଟ୍ ବିଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଗତ ରମଜାନ ସମୟରେ, ସଂଗଠନ ରେ ଜାକତ ଆକାରରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲା ​​| ଇଦ୍‌ରେ ଏହା ଏକ ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ଜର୍ମାନୀର ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ବଢାଇଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ନିୟୋଜିତ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଇସଲାମବାଦୀ ଦାନକାରୀ ସଂଗଠନର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏନଜିଓ ତୁର୍କୀର ଧାର୍ମିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଡିଆନେଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାସମାନ ହୋଇଛି – ଏକ ସଂଗଠନ ଏରଡାନଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛି।

ଏହି ସଂଗଠନ ଇସଲାମିକ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ – ର ଏନଜିଓ ୟୁନିଅନର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଟେ |ହେଉଛି ଇସଲାମବାଦୀ ଏନଜିଓର ଏକ ଛତା ସଂଗଠନ ଯାହା ଡିଆନେଟ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଏବଂ ଏରଡାନଙ୍କ ଭୂ-ରାଜନୈତିକ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଛି। ଆଇଡିଏସବି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ବିପଦ’ ବୋଲି କହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଇସଲାମ ଏନଜିଓକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣି ନେଇଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ଭାରତରେ ଏରଡାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବା ତଥା ଏକତ୍ର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉପସ୍ଥିତି ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୋଷାକ ହେଉଛି ହେଡର୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ | ଏହି ସଂଗଠନ କାଶ୍ମୀରରେ ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ୫, ୨୨୦୧୯ ରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିଛି। ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଏହି ସଂଗଠନର ତୁର୍କୀ ନାମକୁ ଆଧାର କରି ‘ୟେସେଭି ସପ୍’ ଆୟୋଜନ କରୁଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜନୈତିକ ଇସଲାମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛି ଏବଂ ଏରଦାନ୍ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରୁଛି ବୋଲି ଦୁଇଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଟାବୁଲା ଦ୍ୱାରା | ପ୍ରାୟୋଜିତ ଲିଙ୍କ୍ | ଆପଣ ପସନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି | ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ .୯୯୯୯ ସ୍ମାର୍ଟୱାଚ୍ ହେଉଛି ଷ୍ଟର୍ମୱ୍ରିଷ୍ଟ ମେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତକୁ ନେଉଛି |

ଅକ୍ଷୟ ପାଟ୍ରା ହିତାଧିକାରୀ କିଟ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ ଅକ୍ଷୟ ପାଟ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ହିତାଧିକାରୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ପ୍ରମୁଖ ସଂଗଠନ ବ୍ୟତୀତ ତୁର୍କୀ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ଟାଇଟ୍ ଏବଂ ବିଟ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ପଞ୍ଜିକରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଛୋଟ, କିନ୍ତୁ ଅଗଣିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ, ତୁର୍କୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ତ ରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଡୋରା କୁବ୍ରା ୟିଲିଡିଜ୍ – ଏରଡାନଙ୍କ ଦଳର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ତଥା ତୁର୍କୀ ଏନଜିଓ ‘ୱାନ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଅଫ୍ ସୁଖ’ର ଅଫିସ୍ ଧାରକ ଜୁଲାଇ୨୦୨୦ ରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ପମ୍ପ ଦାନ ପାଇଁ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ରେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବ୍ୟତୀତ, ତୁର୍କୀ ଏନଜିଓଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ତୁର୍କୀରେ ପଢୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ସାଂଗଠନିକ ସଦସ୍ୟତା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ କାଶ୍ମୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତି ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଏବଂ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ତୁର୍କୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ପାକିସ୍ତାନୀ ପୋଷାକ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ଧାରା ୩୭୦ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ତୁର୍କୀରେ ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମିଶନର କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଆଇଏସଆଇ ପ୍ରକ୍ସି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବୋଧହୁଏ, ଭାରତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ଷତି ହେଉଛି ଦୁଇ ତୁର୍କୀ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏରଡାନଙ୍କ ଦଳ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବିଲାଲ ଏରଡାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ | ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି – (ବିଦେଶରେ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ) ଏବଂ (ତୁର୍କୀ ୟୁଥ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍) | ଏହି ଦୁଇ ସଂଗଠନ ତୁର୍କୀରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ଏବଂ ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଚୟନ କରନ୍ତି | “ଥରେ ଛାତ୍ରମାନେ ତୁର୍କୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହି ଦୁଇଟି ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ସକ୍ରିୟ କ୍ୟାଡର ଭାବରେ ଶେଷ ହୁଅନ୍ତି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ, ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହି ଛାତ୍ରମାନେ ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପରେ, ସେମାନେ ଏରଡାନଙ୍କ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟ ବ୍ୟତୀତ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି |

ଭାରତରେ ଥିବା ତୁର୍କୀ ଦୂତାବାସ ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ବୋଲି ଜି ନ୍ୟୁଜ୍ କୁ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ତୁର୍କୀ ମିଶନର ଭୂମିକାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତୁର୍କୀ ମିଶନଗୁଡିକ ଇସଲାମିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ଏବଂ ଆଲିଗଡ ମୁସଲିମ୍ ୟୁନିଭରସିଟି, ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସଲାମିଆ, ମୌଲାନା ଆଜାଦ ଜାତୀୟ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରି ତୁର୍କୀ ଭାଷାରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଥିବା ଏକ ଦୃଢସମର୍ଥନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଛାତ୍ର ନେତା ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି, ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍ ଇସଲାମିକ୍ ସଂଗଠନ – ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଭାରତର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଛାତ୍ର ପୋଷାକର ଏକ ଦୃଢ ଆଧାର ରହିଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍ ସର୍କଲ୍ ର ଏକ ସବ୍ସେଟ୍, ତୁର୍ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article