35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ସ୍ଥାନୀୟ ମତଦାନକୁ ଅବରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୬/୧୨,ତାରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ “ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନାହିଁ” ବୋଲି ଦାବି କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶନିବାର କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବଡି ସର୍ଭେରେ ଅବରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ପୌର ରପାଳିକା ନିର୍ବାଚନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁନାହାଁନ୍ତି। “ଏସସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସତ୍ତ୍ ପୁଡୁଚେରୀରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ପୌର ପୌରମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉନାହିଁ। ପୁଡୁଚେରୀରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ମତଦାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ମୋତେ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ମୋତେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ହିଁ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଡିଡିସି ସର୍ଭେ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମତଦାନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପାଲଟିଛି। ଜେ ଆଣ୍ଡ କେରେ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ଲୋକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ବାହାରକୁ ଆସି ଡିଡିସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିକାଶ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ‘ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ’ର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ହାସଲ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଏକ ସମୟ ଥିଲା, ଆମେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସରକାରର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଭାଙ୍ଗିଥିଲୁ। ଆମର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା ଯେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଉ। ” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସରେ ଏକ ସ୍ଵାଇପ୍ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଏକ ବଡ ଭୁଲ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। “ସୀମା ଗୁଳି ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସାମ୍ବା, ପୁଞ୍ଚ ଏବଂ କାଥୁଆ ସମେତ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ବଙ୍କର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରାଯାଉଛି। ”

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଭରେଜ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା ତଥା ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ କହିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ର ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବୀମା କଭର ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ପିଏମଓ କହିଛି। ର ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଫ୍ଲୋଟର ଭିତ୍ତିରେ ପରିବାର ପ୍ରତି ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ କଭର ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ପରିବାରକୁ ‘ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଆରୋଗା ଯୋଜନା’ (PM-JAY) ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ବୀମା ମୋଡରେ ଚାଲିବ। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ହେବ | PMO-JAY ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସେବା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article