35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏକ ବିଭାଜନକୁ ଚାହିଁ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି

Must read

ନେପାଳ,ତା,୨୬/୧୨, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବିଭାଜନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦଳର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାରିଜଣିଆ ଦଳକୁ କାଠମାଣ୍ଡୁକୁ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୁ ୟାନକିଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଆସିଛି ଯାହା ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ର ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଟାଣିବାରେ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହିଁ, ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟିର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଭାଗର ଉପମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁ ୟେଚୁଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଟିମ୍ ରବିବାର କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଚାରି ଦିନ ହିମାଳୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଥିବା ଉତ୍ସକୁ, ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ନେପାଳର ଶାସକ ଦଳର ବିଶିଷ୍ଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ବୈଠକ ସ୍ଥିର କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ କି ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ, ତେବେ ସେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ କି? ନେପାଳୀ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲିଙ୍କ ପରିଦର୍ଶକ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋଙ୍କୁ ଜଣାଇ ସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଇନଗତ ଆହ୍ନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇସାରିଛି।

ନେପାଳର ଜଣେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପିଏମ ଅଲି କ୍ୟାମ୍ପ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାରେ ଅସମର୍ଥ | ସେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହିତ ଏକରୁ ଅଧିକ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ରବିବାର ଦିନ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ତାଙ୍କ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ତଥା ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ଏବଂ ମେ ୧୦ରେ ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର ସୁପାରିଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କୁ ଦସ୍ତଖତ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ମଧ୍ୟ ପରେ ଏକ ଟେଲିଭିଜନ ଠିକଣାରେ ଦେଶକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଦଳ ଭିତରେ ଥିବା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନେ ତାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସିଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟ୍ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ: ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏକ ବିଭାଜନକୁ ଚାହିଁ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ନେପାଳର ପିଏମ ଅଲିଙ୍କ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ୟୁନିଫାଏଡ୍ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ – ଲେନିନ୍ଷ୍ଟ) ଏବଂ ନେପାଳର ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରର ମିଶ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ୨୦୧୮ ରେ ଗଠିତ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲ ‘ପ୍ରଚାନ୍ଦ’ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ରହିଛନ୍ତି। ପଡୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ ଯାହା ଦେଶର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରିଚାଳନା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଭାରତ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଡୋଶୀ ତଥା ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ଭାବରେ ଭାରତ ନେପାଳ ଏବଂ ଏହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ବିକାଶ ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ସହାୟତା କରିବ। ତେବେ ଶାସକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ବିଭାଜନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସ୍ଥିର କରିଛି ଏବଂ ଶାସକ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଏବଂ ପ୍ରଚାନ୍ଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ୟାଚ୍ ଅପ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏକାଧିକ ଥର ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛି। କାଠମାଣ୍ଡୁରେ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଯିଏ ରାଜନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଦଳ ଉଭୟ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଖାତିର ନକରି ଏନସିପି ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article