33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ତା,୨୬/୧୨: ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ବିକାଶ କମିଶନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାପାତ୍ର ବିକାଶ କମିଶନର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ରେ ଅବସର ନେବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଅସିତ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିକାଶ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, କୃଷି ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ହେବେ | ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସଆରସି) ପ୍ରଦିପ କୁମାର ଜେନାଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲାର କାନସର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମହାପାତ୍ର କେଓନଜାର ଜିଲ୍ଲାର ଅଟେ। ସେ ଡିଏନ୍ ହାଇସ୍କୁଲ୍ କେଓନହାର, ବି। ୧୯୮୨ ରେ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜରୁ ଏବଂ ୧୯୮୫ ରେ ଧାନବାଡରୁ ଟେକ୍ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଜିଓଲୋଜି | ସେ ରେ କିଛି ସମୟ ରହିବା ପରେ ୧୯୮୬ ରେ ରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ |

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୯୮୮ ରୁ ୯୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ସବ୍ କଲେକ୍ଟର ନୁଆପଡା ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ସେ ଏଡିଏମ୍ ପୁରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ୧୯୯୦ ରୁ ୧୯୯୩ ମଧ୍ୟରେ ବାଲାସୋର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଦଙ୍ଗା ପରେ ୧୯୯୩ ରେ ନବ ଗଠିତ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଥମ କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଗମ୍ଭୀର କାନ୍ଦମାଲ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କୁ ଦଙ୍ଗା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କଲେକ୍ଟର କାନ୍ଦାଲ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ୧ ୧୯୯୬ ରେ ଲର୍ଡସ୍ ର ନାବା କାଲେବର ସମୟରେ, ସେ କଲେକ୍ଟର ପୁରୀ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ, ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ଚାରିପାଖରେ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଇ ନାବାକାଲେଭରକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ | ମହାପାତ୍ର ପ୍ରାୟ ବର୍ଷ ଧରି ଓମଫେଡଙ୍କୁ ଭାବରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ପାୱାର କମ୍ପାନୀ ହଠାତ୍ ଚାଲିଯିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିଇଓ, ସିଏସୟୁ ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ତା’ପରେ ସେ କୁ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାବରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଲେ, ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ କଟକ ହୋଇଗଲେ | ସେ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରର ୩ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ, ଦୁଇଥର ଶକ୍ତି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ପ୍ରାୟ ୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ମହାପାତ୍ର ମେଗା ଲିଫ୍ଟ, ଗଭୀର ବୋର ଭଲ, ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ଏବଂ ଇକୋ-ଟୁରିଜିମ୍ ଭଳି ଟ୍ରେଣ୍ଡ-ସେଟିଂ ଅଭିନବ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ସଫଳତାର ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମଗୁଡିକ, ସେମାନଙ୍କର ସଫଳତା ଏବଂ ସମ୍ଭାବନା ହେତୁ କ୍ରମାଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ନକଲ ଏବଂ ଅପ-ମାପ କରାଯାଇଥିଲା | ମହାପାତ୍ର ପୁନର୍ବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୫ ରେ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଲର୍ଡ୍ସର ନବାକାଲେଭର୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା ବିକାଶ କମିଶନର ତଥା ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର କାର୍ଯ୍ୟରତ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୭ ଏବଂ ୨୦୦୮ ରେ କାନ୍ଦାଲ ଦଙ୍ଗା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article