35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଓଡିଶା ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରର ଯୋଜନା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭ: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ତା,୨୬/୧୨,କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଶା ବିଜେଡି ସରକାର ଉପରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାଜ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିଜେଡି ସରକାର ବିରୋଧରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶା ଚାଷୀଙ୍କୁ, କୋଟି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ “ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ” କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ। କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରଦାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରାଓଡିଶାର ଅଭାବୀ କୃଷକମାନେ ପିଏମ-କିସାନ ନିଧିରୁ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଭାବୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବର୍ଷକୁ, ୦୦୦୬,୦୦୦ପାଉଛନ୍ତି। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ର ଓଡିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଉଛି, ତଥାପି ଏହି ଅର୍ଥର ଅପବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି।

ମୋଦୀ ସରକାର “ସୁଷାସାନ୍” (ଉତ୍ତମ ଶାସନ) ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ପାଣ୍ଠି ସିଧାସଳଖ କୃଷକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ନିଧି ଅଧୀନରେ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ତାଲିକା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଠାଉ ନ ଥିବାରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ କୃଷକ ଯୋଜନା “କାଲିଆ” (କ୍ରୁଶକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି) ର ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କାଲିଆ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କେଉଁଠାରେ ଅଛି? ସେ ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକଙ୍କ ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପିଏମ-କିସାନ ନିଧି ଯୋଜନା ପାଇଁ ୪୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପାଣ୍ଠି ଛାଡିଥିଲେ। “ତଥାପି, ମୁଁ ବୁଝିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ପଠାଉ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି।”

କଂଗ୍ରେସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନାମ ନ ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ମଧ୍ୟ ତିନିଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚାଷ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିଲେ।” ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତ ରତ୍ନ ନେତାଙ୍କ ୯୬ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଜଗତ୍ସିଂହପୁରର ଜାପା ଠାରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ପ୍ରଗତିରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ସେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଓଡିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଅତୁଳନୀୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଓଡିଶାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଶାସକ ଦଳର ନେତାମାନେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ୱଚ୍ଛ ବୋଲି କହିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ କିମ୍ବା କିରାଣୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article