35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କ୍ୟାରିୟର ପୋର୍ଟାଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୨୬/୧୨, ୟୁନିସେଫ୍ ସହଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ଏକ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କ୍ୟାରିୟର ପୋର୍ଟାଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କ୍ୟାରିୟର ଚୟନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ, ଛାତ୍ରମାନେ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିପାରିବେ | ୟୁନିସେଫ୍ ସହଯୋଗରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ବୃତ୍ତିଗତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଛାତ୍ରମାନେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ଅଧ୍ୟାପିକା ମାନଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |

ଓଡିଶାର ପ୍ରାୟ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସାଇଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ୫୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଛାତ୍ରମାନେ ୨ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ। ଓଡିଶା ଏବଂ ବାହାରେ ୬୨,୨୦୦ କଲେଜ ଏବଂ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଛାତ୍ରମାନେ ୧୧୨୦ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି, ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବିଦେଶୀ ଫେଲୋସିପ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସତ୍ୟବ୍ରତ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ପୋର୍ଟାଲର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ସମସ୍ତ ମାଧ୍ୟମିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦିତ ବୃତ୍ତିଗତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୟୁନିସେଫ୍ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ମୋନିକା ନେଲସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ବୃତ୍ତିଗତ ସେବାକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୟୁନିସେଫ୍ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article