33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଅଟାବିରା ଅଞ୍ଚଳର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୟ କିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି।

Must read

ସମ୍ବଲପୁର:ତା,୨୬/୧୨, ଶିକ୍ଷାର ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ | ଏହା କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଶକ୍ତି | ଏବଂ, ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଅଟାବିରା ଅଞ୍ଚଳର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଜୟ କିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି। ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜାତୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା କମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନ ବୁଧବାର ଦିନ ଭେର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଭାବରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ବିରଳ ଘଟଣା। ସେ ଏପରି ବୟସରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର ଭାବରେ ଆଡମିଶନ ପାଇ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭରୁ ସେ ଯାହା ଚାହିଁଥିଲେ ତାହା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଲଲିତ ମେହେର କହିଛନ୍ତି।

ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତର ହୋଇ ନିଜକୁ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ କର | ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଅଟାବିରାର ୱାର୍ଡ-୨ ନିବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଭଲ ପଦବୀ ପାଇବା ପରେ ସେ ଭେର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଂରକ୍ଷଣ ବର୍ଗରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୬ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନ ସର୍ବଦା ଡାକ୍ତର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ ଆଉ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥିଲେ। ସେ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ପରେ, ସେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଶୁଖିଗଲା। ୨୦୧୬ ରେ, ସେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ମୁଖ୍ୟ ଶାଖାରୁ ଫିଲ୍ଡ ଅଫିସର ଭାବରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ତାଙ୍କ ଝିଅଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କ ଆଶାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ରେ ହାଜର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ସୀମା ହେଉଛି ୧୭. କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କୌଣସି ଉଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛି। ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଝିଅ ଜଣେ ବିଡିଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଏବଂ ଛତିଶଗଡର ବିଲାସପୁରରେ ପଢୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article