33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଓଡିଶା ସରକାର ବ୍ରିଟେନ ରିଟର୍ନମାନଙ୍କ କଡା ନଜର ପାଇଁ ଡିଷ୍ଟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ତା,୨୬/୧୨, ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଦୈନିକ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସର ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ତଥା ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଚାପ ଓଡିଶାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଯଦିଓ ବ୍ରିଟେନରୁ ବିମାନଗୁଡିକ ସାମୟିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି, ତଥାପି ଅନିଶ୍ଚିତ ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ଚୁଡ଼ି ଟାଣିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଗତ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରୁ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ତଦାରଖ ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି, ଡିସେମ୍ବର ୭, ୨୦୨୦ ଠାରୁ। ବିଭାଗ ଫେରି ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକା ସେୟାର କରିଛି। ଗତ ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ ଦିଲ୍ଲୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି | ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ର ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପୂର୍ବ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସିବିଲିଟି ସହିତ ଜଡିତ | ତେଣୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ତୀବ୍ର ନଜର ରଖିବା, କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରାକିଂ, ଆରଟି- ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରିଟେନରୁ ବେରହମପୁରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଆମକୁ ଟିକା ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତି କମରେ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ | ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବୃହତ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷେଧକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଆଜି ଜିଲାରେ ‘କୋଭିଡ ସଚ୍ଚେନାଟା ରଥ’କୁ ଫ୍ଲାଗ କରିବା ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଏବଂ ର ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପରିବହନ, ଏବଂ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ୍ ଏବଂ ଓଡିଶା ଷ୍ଟେଟ୍ ମେଡିକାଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର, ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଇଛି | ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଧୀକ୍ଷକ | ବ୍ରିଟେନରେ ର ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଯାହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି |

ପୂର୍ବ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ତୁଳନାରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସିବିଲିଟି ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି | ତେଣୁ, ଭାରତରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ତୀବ୍ର ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆବଶ୍ୟକ | ସମସ୍ତ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ପରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଜେନୋମ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଭାଗ କହିଛି। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ, ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ କ୍ରମାଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପରିବହନ ଏବଂ କ୍ରମର ପ୍ରକ୍ରିୟା କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ହେବ | ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ନମୁନା ପରିବହନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article