26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଭାରତୀୟ ଇକ୍ୱିଟି ବଜାର ସ୍ଥିର ଦେଖାଗଲା ; ଟେଲିକମ୍ ଷ୍ଟକ୍, ବେଦାନ୍ତ ଫୋକସରେ ଅଂଶୀଦାର

Must read

ମୁମ୍ୱାଇ: ତା,୨୪/୧୨, ଭାରତୀୟ ଇକ୍ୱିଟି ବଜାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଫାର୍ମ ସ୍ଥିର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ନିଫ୍ଟିର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଭାରତର ମାନଦଣ୍ଡ ସୂଚକାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ, ସେନସେକ୍ସ ୪୬,୪୪୪.୧୮ରେ ଶେଷ ହୋଇ ୪୩୭.୪୯ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୦.୯୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ନିଫ୍ଟି ୧୩,୬୦୧.୧୦ ରେ ଥିଲା, ଯାହା ୧୩୪.୮୦ ପଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ୧ % ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବିରତି ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏସିଆନ ସେୟାର ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା, କାରଣ ବିଶ୍ଵର ନିବେଶକ ମାନେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆଶାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଭିଟୋ ପ୍ରତି ବିପଦକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲା ​​| କୋଭିଡ୍ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍ କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି | ନିବେଶକମାନେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଯାହା ଆଶା କରିଥିଲା ​​ଯେ ନୂତନ ସହଯୋଗୀମାନେ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଅଶାନ୍ତ ଅର୍ଥନ r ତିକ ବିଘ୍ନକୁ ଏଡାଇଯିବେ।୦.୯% ବନ୍ଦ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସୁଥିବା ମାଲ ପରିବହନ ଉପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ନିଜର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇବା ପରେ ପାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା, ଯାହା ବ୍ରିଟେନରେ ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାରିତ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲା।

ଡୋ ଜୋନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ହାରାହାରି୦.୩୮% ଏବଂ ୫୦୦ ଏଡିଙ୍ଗ୍ ୦.୦୭% ଅଧିକ ହେବା ସହିତ ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ପ୍ରାୟତ ଅଧିକ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ନାସଡାକ୍ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ୦.୨୯% ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନିବେଶକମାନେ ମୁଖ୍ୟତ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୯୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଉତ୍ସାହ ବିଲ୍, କଂଗ୍ରେସରେ ମାସେ ଧରି ବିବାଦ ପରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ଏକ ଅପମାନଜନକ ବିଷୟ ଯାହା ସେ ଦସ୍ତଖତ କରିନପାରନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟରରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ୬୦୦ ପେମେଣ୍ଟକୁ “ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଭାବରେ କମ୍” $ ୨,୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଲା | ଅପରପକ୍ଷେ, ଏହାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଇନଫୋକମ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଭାରତ ଏୟାରଟେଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ସେମାନଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ଆଧାରରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୨.୨ମିଲିୟନ୍ ଏବଂ ୩.୭ ମିଲିୟନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅପରେଟର ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହାର ଭାରତୀୟ ବାହୁ ବେଦାନ୍ତକୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଅଂଶଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ବିଲିୟନେୟାର ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ବେଦାନ୍ତ ସମ୍ବଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ଲକ କାରବାର ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୪.୯% ଅଂଶଧନ କିଣିବ। ପ୍ରମୋଟରମାନେ ଏହି ଅଫର ପାଇଁ ସେୟାର ପିଛା ₹ ୧୫୦ରୁ ₹ ୧୬୦ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମତୀ ବେକ୍ଟର ଫୁଡ୍ ସ୍ପେସିଆଲିଟି ଆଜି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବ | ଶେୟାର ପିଛା ₹ ୨୮୬-୨୮୮ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ୧.୫୪୧ କୋଟି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର ୧୯୮ ଥର ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରାଯାଇଥିଲା | ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ୨% ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି କାରଣ ଆମେରିକାର ଅଶୋଧିତ ତୈଳ, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଷ୍ଟିଲେଟ୍ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଶା ବଢାଈ ଦେଇଛି | ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ଫ୍ୟୁଚର ବ୍ୟାରେଲରେ ୨.୦୮% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫୧.୧୨ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଆମେରିକାର ପଶ୍ଚିମ ଟେକ୍ସାସ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଅଶୋଧିତ ଫ୍ୟୁଚର ବ୍ୟାରେଲ ୪୮.୧୨ ଡଲାରରେ ଫ୍ଲାଟ ଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article