33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଦିଲ୍ଲୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁରୋପୀୟ ଶକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଦେଖୁଛି ।

Must read

ୟୁରୋପୀୟ,ତା,୨୪/୧୨, ୨୦୨୦ ରୁ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମସ୍ୟା ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ତଥା ସୁରକ୍ଷା ନୀତି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଲଟିଛି। ଯଦି ଆମେରିକା ସହ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗର ତୀବ୍ରତା ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ପାଲଟିଛି। ୨୦୨୦ ରେ ବୈଦେଶିକ ନୀତି, ୟୁରୋପର ଭାରତର ନୂତନ ରଣନୀତିକ ଗଣନାରେ ଏକୀଭୂତ ହେବା ୨୦୨୧ ରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍ | ତିନୋଟି ବିକାଶ ଇଉରୋପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଣନୀତିକ ଧାରଣାକୁ ସୂଚିତ କରେ | ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଭାରତର ମହାସାଗର ରିମ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ର ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାରତର ସମର୍ଥନ | ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ବୃହତ ୟୁରୋପୀୟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଭାରତର ସମର୍ଥନ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ନୂତନ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ନିର୍ମାଣରେ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଗ୍ରହକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି ।

ତୃତୀୟତ , ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିମ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛି, ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଲଣ୍ଡନ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗିଦାରୀକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଡକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, ଯାହା ୟୁରୋପଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ପରିଭାଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ନିଜ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭୂମିକା | ଏହାର ସାମ୍ନାରେ, ଏହି ତିନୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ସାଉଥ୍ ବ୍ଲକର କୋଟିଡିଆନ୍ କୂଟନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ପରି ଦେଖାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଏକ ନିକଟତର ଦୃଷ୍ଟି ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା ଛାଡିବାକୁ ସୂଚିତ କରେ | ଗୋଟିଏ, ଭାରତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଭ opol ଗୋଳିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବାହାରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି। ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୟୁରୋପ ସହିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟକଲୋନିଅଲ୍ ମାନସିକ ବ୍ଲକ ସମ୍ଭାଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ୱାଶିଂଟନ୍ ଏବଂ ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ଜଟିଳ ଗତିଶୀଳତା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ଥିରତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବୀମା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯଦିଓ ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ଷରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସର ଯୁଗକୁ ଫେରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ ସିନୋ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍- ଆମେରିକାର ସମ୍ପର୍କ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ |

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କରେ ପୁନ ସେଟ୍ ହେବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଚୀନ୍ ଆସୁଥିବା ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନକୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଛି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ସୂଚିତ କରୁଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆରେ ଆମେରିକାର ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଲାଭ ଉପରେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଶ୍ନ ବିଡେନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଜାରି ରହିବ। ଆମେରିକାର ଅନିଶ୍ଚିତ ରାଜନୈତିକ ପଥକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ନିଜର ଆମେରିକୀୟ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଅନ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଶକ୍ତି ସହିତ ମିନିଲେଟେରାଲ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ଯୋଗାଉଛି, ଯେପରିକି ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଜାପାନ ଫୋରମ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା | ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଶକ୍ତିର ସ୍ଥାୟୀ ସନ୍ତୁଳନ ଗଢିବାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁରୋପୀୟ ଶକ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ତଥା ସାମୂହିକ ଭାବରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖୁଛି | ୟୁରୋପ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିବା ମାଳଦ୍ୱୀପର ଦିଲ୍ଲୀର ପାରମ୍ପାରିକ ରଣନ .ତିକ ଅବହେଳା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ଉଭୟ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଗତିଶୀଳ (ପୂର୍ବ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ) ଏବଂ ଉତ୍ତର-ଦକ୍ଷିଣଢାଞ୍ଚା (ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବିକଶିତ ଦେଶ) ଦ୍ଵିତୀୟ ପରେ ୟୁରୋପର ରାଜନୈତିକ ଏଜେନ୍ସି ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା। ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ରଣନୀତିକ ଗତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ପ୍ରକୃତରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ୟୁରୋପ ଯେତେବେଳେ ଏସିଆକୁ ଦେଖେ, ଚାଇନା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାଗିଦାରୀ ଭାବରେ ବଡ଼ ହେଲା | ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବଧାନ ବଢିବା ସହିତ ଉଭୟ ଦେଶରେ ୟୁରୋପୀୟ ଆଗ୍ରହର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚୀନ୍, “ଆନ୍ତ – ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ” ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରତି ଏହାର ବିଶେଷ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସହିତ ୟୁରୋପୀୟ ରାଜନୈତିକଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଅର୍ଥନ el ତିକ ଅଭିଜିତଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲା। ଯାହା ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଲାଗିଲା |

ଅପରପକ୍ଷେ, ଭାରତ ୟୁରୋପ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ ଦେଖାଗଲା। ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୋଇଛି। ୧୯୯୦ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ, ବହୁମୁଖୀ ଜଗତକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ନାମରେ ପ୍ୟାରିସ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​| ୨୦୧୮ ର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଢାଞ୍ଚା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି | ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଭାରତର ସହଭାଗୀତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ଆଙ୍କର୍ – ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ | ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ମହାସାଗର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଏକ ଐତିହାସିକ ନୌସେନାର ଉପସ୍ଥିତି ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ସାମୁଦ୍ରିକ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ନୂତନ ରାଜnଆଇତିକା ଭୌଗୋଳିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ଦେଖିପାରିଥିଲେ। ଅବଶିଷ୍ଟ ୟୁରୋପ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏସୀୟ ଭୂ-ରାଜନୀତି ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ପୂର୍ବ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଭାଙ୍ଗୁଛି ଯେପରି “ଉତ୍ତର ବନାମ ଦକ୍ଷିଣ” ଏବଂ “ଆଞ୍ଚଳିକ ବନାମ ଅତିରିକ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ” ପରି ବାଇନାରୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article