33 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 11, 2021

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାହିଁକି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଚିନ୍ତା ନୁହେଁ |

Must read

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା,ତା,୨୪/୧୨,,ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଚିଲିକାର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅତି କମରେ ୩୬ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବରଫ, ଦକ୍ଷିଣତମ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଏହା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଉଦାହରଣ | ଚିଲିକାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସୋମବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲା ପ୍ରକାଶ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଟି ସ୍ଥାୟୀ ଷ୍ଟେସନକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ବାସହୀନ ଅଟେ। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜେନେରାଲ୍ ବର୍ନାର୍ଡୋ ଓ’ହିଗିନ୍ସ ରିକେଲମେରେ ରହିଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ ଚିଲି ଉପକୂଳ |

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଚିଲିକାରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭବତ a ଏକ ଜାହାଜରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପଠାଯାଇଥିଲା ଯାହା ନିକଟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସାମଗ୍ରୀ ବିତରଣ କରିଥିଲା। ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଚିଲିକୁ ଫେରିବା ପରେ ଜାହାଜରେ ତିନି ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା; ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ବିମାନରେ ୨୧ଟି ମାମଲା ରହିଛିବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଗୋଆ ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ପୋଲାର ଆଣ୍ଡ ଓସେନ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଏନସିପିଆର) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏମ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚିଲିକାର ବେସଠାରୁ ଅତି କମରେ ୫୦୦୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମୈତ୍ରୀ ଏବଂ ଭାରତୀ ଦୁଇଟି ଭାରତୀୟ ସ୍ଥାୟୀ ଷ୍ଟେସନ ଅଟେ। ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଏବଂ ଆର୍କଟିକରେ ଅଭିଯାନ।

ଏହି ଦୁଇଟି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେସନ ନିଜେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ କହିଛନ୍ତି। “କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ପରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉପରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟତ କୌଣସି ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶର ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରକୁ କେହି ଯାଉନାହାଁନ୍ତି | ଆମ ନିକଟତମ ଦଳ ହେଉଛି ଋଷିଆ ଦଳ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଚିଲିକାର ଷ୍ଟେସନ ଏତେ ଦୂରରେ, ସାଧାରଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ କହିଛନ୍ତି। ୩୦ ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଗଠିତ ନ୍ୟାସନାଲ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର କାଉନସିଲ୍ମାନେ ଦଳର ଆକାର କାଟିବା ଏବଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମହାମାରୀର ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବାତିଲ ହେଲା ଏବଂ ଅନେକ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହେଲା | ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଆମେରିକା ଏହାର ସାଧାରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ପଠାଇଥିବାବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକ୍ ସର୍ଭେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ହ୍ରାସ କରୁଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article